Strona Główna / Kultura i Rozrywka / „Żeby język giętki mógł powiedzieć co pomyśli głowa…”
scrabble-925520_960_720

„Żeby język giętki mógł powiedzieć co pomyśli głowa…”

A Polacy nie gęsi iż swój język mają…21 luty jest Dniem Języka Ojczystego. Język polski choć niełatwy, to jest piękny i bogaty w słownictwo. W dzisiejszej dobie Internetu to bardzo ważne, żeby o tym pamiętać i dbać o piękno naszego języka.

Początek obchodzenia Dnia Języka Ojczystego przypada na 17 listopada 1999 roku kiedy to został on ustanowiony przez UNESCO. Dzień 21 lutego została ustanowiona dla upamiętnienia wydarzeń w Bangladeszu gdzie w 1952 roku podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego zginęło 5 studentów uniwersytetu w Dhace. Święto to jest obchodzone w również w Polsce. O wartości naszego narodowego języka wspominali już dawniej między innymi Mikołaj Rej czy Juliusz Słowacki.

baner 750

Mikołaj Rej jako jeden z pierwszych pisarzy wskazał jak ważne jest używanie języka polskiego, w czasach gdy bardzo powszechna była łacina.

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

Tymi właśnie słowami podkreślał konieczność zerwania z panującą w okresie renesansu modą pisania po łacinie.

Z kolei Juliusz Słowacki słowami:

„Żeby język giętki mógł powiedzieć co pomyśli głowa…” podkreślał, jak bogate słownictwo pomaga ludziom pięknie wyrażać myśli i wysławiać się w umiejętny sposób.

Szacunkowo język polski zawiera 6-10 tysięcy słów…dla porównania j. angielski zawiera ich około 5 000. Czasami kiedy żona chce sprawdzić trzeźwość swojego męża prosi żeby spróbował powiedzieć coś trudnego… np. Gibraltar…i wychodzi na jaw :) Trenując nasz urozmaicony, ojczysty język, można wręcz niejednokrotnie „połamać język”, oto przykłady:

Cesarz czesał włosy cesarzowej, cesarzowa czesała włosy cesarza.

Czarna krowa w kropki bordo żuła trawę kręcąc mordą.

Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.

Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć.

Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że w tej wieży jest sto jeży i pięćdziesiąt jeżozwierzy.

Komentarze

comments

Zobacz również

policja

Funkcjonariusze zabezpieczyli nielegalne automaty do gier

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim wspólnie z funkcjonariuszami Oddziału Celnego w Kwidzynie ...

Remi Dom Seniora