Strona Główna / Kronika Policyjna / Zakupy w Internecie – uwaga na oszustów
zakupy

Zakupy w Internecie – uwaga na oszustów

Zakupu w sieci oraz bankowość elektroniczna to powszechne narzędzia, z których każdego dnia korzysta wielu z nas. Nie musimy wychodzić z mieszkania by zrobić zakupy lub opłacić rachunki. W ten sposób unikamy stania w kolejkach i nie tracimy jakże cennego dla nas czasu. Internetowe transakcje ułatwiają nam życie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w wirtualnym świecie możemy stać się ofiarą realnego oszusta.

Coraz częściej polscy policjanci otrzymują zgłoszenia dotyczące przestępstw popełnionych za pośrednictwem Internetu. Najczęściej zgłaszają się osoby, które zostały oszukane, gdy korzystały z różnego rodzaju portali aukcyjnych lub serwisów zakupowych. Na policję przychodzą również klienci nieistniejących sklepach internetowych. Zdarzają się także przypadki przejęcia internetowych kont bankowych, z których sprawcy wypłacili gotówkę.

baner 750

Policjanci przestrzegają przed oszustami oraz apelują o szczególną ostrożność podczas robienia zakupów, szczególnie tych internetowych. Zanim przelejemy gotówkę za zakupiony na odległość towar, warto sprawdzić czy sklep lub firma, w której robimy zakupy istnieje. Można to zrobić np. za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii lub w Bazie Internetowej REGON na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

Ponadto, aby utrudnić działanie internetowym oszustom policjanci radzą aby:

– zabezpieczyć swój komputer instalując odpowiednie oprogramowanie, które ochroni go przed wirusami i internetowymi włamywaczami,
– nie wykonywać żadnych transakcji korzystając z publicznej sieci internetowej lub komputerów
– udostępnionych do ogólnego użytku, chronić swoją tożsamość w sieci,
– nie udostępniać nikomu haseł dostępowych do naszej bankowości elektronicznej,
– nie odpowiadajmy na maile, które są spamem,
– korzystając z bankowości elektronicznej zawsze sami wpisujmy adres internetowy banku w oknie przeglądarki,
– nie używajmy funkcji kopiuj/wklej przy wpisywaniu numeru konta do przelewu
– nie ujawniajmy osobom trzecim danych zapisanych na karcie kredytowej (cyfry kontrolne, numer karty, data ważności),
– robiąc zakupy w sieci zawsze sprawdzajmy sprzedającego, ustalmy jego adres i numer telefonu, przeczytajmy komentarze wystawione przez wcześniejszych klientów,
– bądźmy ostrożni w przypadkach, gdy cena oferowanego do sprzedaży towaru jest zbyt atrakcyjna,
– przeprowadzając internetowe transakcje unikajmy pośpiechu i rutyny.

Co robić, gdy zostaniemy oszukani przez wirtualnego sprzedawcę? – Jak najszybciej zawiadomić policję. Pamiętajmy również, aby zachować wszystkie maile, sms-y czy numery telefonów, przy pomocy których kontaktowaliśmy się z oszustem. Pomoże to później namierzyć policji przestępcę.

Komentarze

comments

Zobacz również

popieluszko2

Ks. Jerzy Popiełuszko wzorem do naśladowania w czasach upadku wartości na świecie. „Zło, dobrem zwyciężaj”

Dziś, 19 października, mija 35 rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, który zmarł za głoszenie ...

Remi Dom Seniora