Strona Główna / Finanse / Zadłużonym przedsiębiorcom nie zostanie wypłacone chorobowe, pracownicy nie są zagrożeni
thermometer-1539191_960_720

Zadłużonym przedsiębiorcom nie zostanie wypłacone chorobowe, pracownicy nie są zagrożeni

Od 1 stycznia 2018 zmieniły się przepisy dotyczące składki chorobowej. Bieżące wpłaty będą w pierwszej kolejności przeznaczane na pokrycie zaległości. W wyniku takiego sposobu działania „chorobowe” nie będzie wypłacane dłużnikom, którzy nie będą dokonywać regularnie wpłat.

Obecnie problem z długami składkowymi ma ponad 280 tys. prowadzących działalność gospodarczą, którzy sami opłacają składki za swoje ubezpieczenia. Ich zobowiązania w ZUS wynoszą łącznie 3 mld zł. Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2018 r. bieżące wpłaty składek pokryją najpierw najstarsze zaległości. Gdy zabraknie bieżącej wpłaty na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenie to w odniesieniu do prowadzącego działalność, ale także członka jego rodziny – osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności, ustanie z mocy ustawy. W konsekwencji spowoduje to brak możliwości nabycia prawa do zasiłku wypłacanego w czasie zwolnienia lekarskiego, a także zasiłku macierzyńskiego czy opiekuńczego. Świadczenia te przysługują bowiem osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Zmiany w przepisach nie mają wpływu na zatrudnionych pracowników.

ZUS już we wrześniu 2017 roku rozesłał prawie 120 tys. listów do dłużników, którzy opłacają składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, z informacją o wysokości ich niedopłaty. Więc jeśli jako przedsiębiorca nie otrzymałeś wspomnianego listu, to możesz spać spokojnie.

Aby prawo do chorobowego mogło zostać przywrócone, ZUS proponuje rozłożenie zadłużenia na raty. Jeśli przedsiębiorca będzie wywiązywał się terminowo i w pełnej wysokości z opłacania składek bieżących i określonych ulgą rat, to świadczenia zostaną przywrócone.

Źródło: www.rp.pl

Komentarze

comments

Zobacz również

PKS-10-752x440

Dworzec PKS w Starogardzie po nowemu

Od 1 marca starogardzianie, a także mieszkańcy powiatu i odwiedzający miasto goście będą mogli w pełni ...