Strona Główna / Kultura i Rozrywka / Zaczarowany świat Jakuba Ossowskiego
IMG_9255

Zaczarowany świat Jakuba Ossowskiego

„Panny Wodne” to tytuł wystawy autorstwa Jakuba Ossowskiego, którą można oglądać w Starogardzkim Centrum Kultury, w Galerii A do końca listopada. Młody fotograf ze Starogardu inspirowany mitologią słowiańską stworzył projekt, który zachwyca, porusza i przyprawia o gęsią skórkę. 17 listopada odbył się wernisaż wystawy.

Jak przyznał sam autor pomysł zrobienia podwodnych zdjęć kobietom zakiełkował w jego głowie dość dawno. Inspiracją była mitologia słowiańska, którą Jakub Ossowski żywo się interesuje. Dawne wierzenia o przepięknych i mrocznych zjawach, które ukrywają się pod taflą jezior, strumyków czy rzek i porywają w wodną otchłań zabłąkanych w lasach mężczyzn, natchnął młodego fotografa do zrobienia arcytrudnego eksperymentu. Zaprosił do projektu pięć kobiet, które wcieliły się w syreny.

– Jakub na sowim profilu facebookowy wrzucił post, że poszukuje chętne modelki do podwodnej sesji fotograficznej. Załączył jedno zdjęcie i napisał „będzie jeszcze lepiej” – powiedziała Paulina Trzcńska jedna z „syren”. – Najtrudniej było wytrzymać pól minuty na bezdechu, zachowując naturalność. Bałam się otworzyć oczy pod wodą. To, że te zdjęcia wyszły jak wyszły, to zasługa ogromnej cierpliwości Jakuba. Już w trakcie sesji podglądałam efekty jego pracy i byłam zaczarowana. Ta sesja była dla mnie kolejną próbą przekroczenia własnych możliwości.

Jakub Ossowski zrobił 4750 zdjęć, z których wybrał kilkadziesiąt. Wszystko działo się na basenie w Hotelu Ren. 5 sesji po 2 godziny. Wystawę podzielił na dwie części – tradycyjną i multimedialną. Obu towarzyszy przejmująca, przyprawiająca o dreszcz muzyka.

– To jedna z ciekawszych wystaw, które prezentowała Galeria A na przestrzeni kilku lat. Niezwykle poruszająca – dodał Adam Haras. – Prawdziwa uczta dla zmysłów.

– Panny Wodne Jakuba Ossowskiego są jak syreny – piękne i złowrogie. Z miejsca wciągają w fantastyczny świat gęsty od emocji. Widz chociaż zachwycony wcale nie czuje się do końca bezpieczny – powiedziała pani Dorota jedna z uczestniczek piątkowego wernisażu. – Po raz pierwszy oglądając czyjeś fotografie miałam gęsia skórkę na ciele. Muzyka, która towarzyszy ich oglądaniu, ten syreni lament sprawił, że miałam uczcie, iż za chwilę któraś z tych kobiet złapie mnie i wciągnie pod wodę. Niesamowite wrażenie. Polecam wszystkim tę wystawę – dodała.

Jakub Osooswski jest starogardzianinem. Urodził się w 1988 roku. Z zawodu jest żywieniowcem i informatykiem. Oprócz fotografowania uwielbia dobrą kawę i dobrą kuchnię, najlepiej wegetariańską. Fotografią zainteresował się w wieku 16 lat.

– Najbardziej lubię fotografować ludzi i jeszcze raz ludzi, no i ich emocje – powiedział autor wystawy. – Dla mnie najważniejszy jest człowiek, nawet w fotografii pejzażowej zawsze staram się umieścić go na zdjęciach. Zaczęło się od pasji, dzisiaj to również mój sposób na życie – dodał Jakub Ossowski.

Podczas wernisażu wystawy w dniu 17 listopada specjalny poczęstunek dla gości przygotowała Karczma Słowiańska Na Podgrodziu z Grodziska Owidz.

Projekt pt. „Panny Wodne” został zrealizowany dzięki inicjatywie lokalnej Gminy Miejskiej Starogard Gdański.

Komentarze

comments

Zobacz również

37418

Nie miał odblasków, okazało się, że jest poszukiwany

Podczas minionego weekendu starogardzcy policjanci podjęli interwencję wobec pieszego, który idąc drogą nie posiadał elementów ...