Strona Główna / Slider - Strona Główna / Za nami 15 lat w Unii Europejskiej
PL-i-UE

Za nami 15 lat w Unii Europejskiej

Polska ma za sobą 15 lat w Unii Europejskiej. Czas ten to spora ilość inwestycji unijnych na których skorzystali mieszkańcy Starogardu Gdańskiego oraz firmy lokalne korzystając z wielu programów wspierających przedsiębiorczość i rynek pracy.

Minęło 15 lat …. staraliśmy się o to dużo wcześniej

1 maja 2004 roku przystąpiliśmy do Unii Europejskiej. Razem z nami w tym samym dniu dokonały tego również Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry. Nasze starania o nawiązanie pozytywnych relacji z wspólnotą europejską rozpoczęły się dużo wcześniej. Pierwsze stosunki dyplomatyczne miały miejsce 16 września 1988 roku. Wtedy to też Polskę odwiedził Przewodniczący Rady Ministrów, ówczesnej Wspólnoty Europejskiej. Podczas wizyty podpisano negocjacje w sprawie umowy o handlu i współpracy handlowej i gospodarczej.

baner 750

Decydujący był jednak 2003 rok. Traktat akcesyjny naszego kraju podlegał zatwierdzeniu i przyjęciu absolutną większością głosów przez Parlament Europejski. Miało to miejsce 9 kwietnia 2003 roku. Następnie 5 dni później Rada Unii Europejskiej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała decyzję Parlamentu Europejskiego. Kolejnym etapem była ratyfikacja go przez wszystkie kraje członkowskie zgodnie z wymogami konstytucyjnymi obowiązującymi w każdym z państw. Traktat wszedł w życie po zakończeniu unijnej procedury ratyfikacyjnej. W Polsce proces jego przyjęcia odbywał się w formie ogólnonarodowego referendum w dniach 7-8 czerwca 2003. Polacy odpowiadali na pytanie czy wyrażają zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Według oficjalnych wyników do urn poszło 58,85% uprawnionych do głosowania (tj. 17 586 215 osób) spośród 29 868 474 uprawnionych. 77,45% z nich (tj. 13 516 612) odpowiedziało tak na postawione pytanie. 22,55% z nich (tj. 3 936 012) odpowiedziało nie. Oddano również 126 194 głosy nieważne.

Traktat akcesyjny będący prawną podstawą przystąpienia (akcesu) 10 krajów Europy Środkowej i Południowej do Unii Europejskiej został podpisany 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.

Minione 15 lat to spore zmiany jakie zaszły w Starogardzie Gdańskim. Nasze miasto w skutek dofinansowań z Unii Europejskiej mogło zmieniać infrastrukturę drogową, modernizować spółki miejskie a firmy skorzystały z wielu grantów unijnych poprawiając swoją sytuację na rynku.

Są też jednak opinie o wielu minusach, barierach i kosztach jakie ponosi Polska z obecności w Unii Europejskiej i obowiązku dostosowywania do prawa europejskiego.

A jakie jest Wasze zdanie o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej? Skorzystaliśmy na tym czy straciliśmy?

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

fire-and-water-2354583_1920

Czy PPK to dobry program emerytalny dla Polaków? … Od lewego do prawego

W naszym comiesięcznym cyklu „od lewego do prawego” tradycyjnie zadajemy pytania lokalnym politykom z różnej ...