luka
Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Wiedeń ciekawą opcją na urlop!
vienna-2322313_960_720

Wiedeń ciekawą opcją na urlop!

Wiedeń jest zachwalany przez turystów, a w dodatku niedaleko od granicy z Polską! Może warto pomyśleć o tym, żeby właśnie tu spędzić urlop czy też po prostu weekend? Wiedeń jest poprzeplatany historią i stylem nowoczesnym, z czego wynika jego zróżnicowanie. Nie brakuje tu miejsc do zwiedzania i zapadających w pamięci lokalnych potraw. Jakie zatem atrakcje czekają w Wiedniu i okolicach?

Jak można dojechać do Wiednia?

Propozycji jest kilka. Najtańszą, ale niekoniecznie najkrótszą propozycją jest dojazd polskimbusem. Możemy również polecieć do Wiednia samolotem, z Warszawy. Lot trwa godzinę i 20 minut. Można dojechać również koleją, jednak z przesiadkami. Ci odważniejsi porywają się na podróż z blablacarem.

Co można zwiedzić w Wiedniu?

Co kto lubi, to dla siebie znajdzie. Miłośnicy historii mogą zobaczyć zabytkowe budynki, natomiast ci bardziej współcześni niedawno powstałe atrakcje. Dla kobiet czeka sobotni ryneczek, na którym kupią niemalże wszystko! Jednak na pierwszym miejscu listy każdego turysty z pewnością powinien się znaleźć:

Pałac Schönbrunn

W1996 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Barokowy wystrój został nadany za panowania Marii Teresy. Kolor żółty, na który została pomalowana elewacja, był jej ulubionym. Wnętrza pokryte są licznymi freskami i sztukaterią. W Sali Lustrzanej koncertował Mozart jako sześcioletnie cudowne dziecko. W Okrągłym Gabinecie Chińskim Maria Teresa odbywała tajne konferencje z kanclerzem Księciem Kaunitz. W pokoju Im Vieux-Lacque konferował Napoleon. W Błękitnym Salonie Chińskim cesarz Karl I podpisał w roku 1918 abdykację, co oznaczało koniec monarchii. Natomiast „pokój milionowy” zawiera ściany obite różanym drewnem i przyozdobione niezwykłymizdobieniami z Indii i Persji. Przy barokowym zabytku znajdują się również takie atrakcje jak: czarujący krajobraz parkowy, Palmiarnia, Glorietta i zoo, które w 2010 roku otrzymało tytuł najlepszego ogrodu zoologicznego w Europie. Bilet wstępu do tego najczęściej odwiedzanego zabytku można kupić on-line, bez długich kolejek. W zależności od tego, co chcemy zobaczyć, cena biletów wynosi od 8.80 do 30 euro.

Wiedeń obfituje w pałace, posiada ich ponad 163, więc dla miłośników historii to istny raj!

Dla lubiących Parki rozrywki – Wiener Prater!

Park jest otwarty przez cały rok. Płacimy za poszczególne atrakcje. Ceny wynoszą 1.5-5 euro.

Naschmarkt:

Wiedeńczycy nazywają ten rynek „żołądkiem miasta”. To coś dla pasjonujących się przyprawami, lubiących poznawać nowe smaki. Znajdziecie tu również najróżniejsze owoce, warzywa, mięsa, sery…Nie zabraknie również pamiątek, ubrań i najróżniejszych innych rzeczy. W weekendy rozrywkę zapewniają tu także DJe. Szczególnie przyjemnie jest usiąść tam latem, zamówić coś do jedzenia i picia i przypatrywać się ruchowi na targu.

Plac Karola:

Na placu Karola mieści się jedna z najpiękniejszych stacji metra z oryginalnym nadbudowaniem. Przy Karlsplatz stoją Karlskirche (kościół Karola) oraz Wien Museum (Muzeum Wiednia). Plac Karola jest dobrym wyborem na spacer z rodziną lub znajomymi, podczas którego możemy zachwycać się architektonicznymi walorami tego miejsca. Można stąd dostrzec też Pawilon Secesji.

Pawilon Secesji:

Pomysł na Pawilon powstał w głowach wiedeńskich artystów.Budowla stała się jednym z symboli nowego kierunku w sztuce i architekturze – secesji.

Po intensywnym zwiedzaniu zapewne każdy by coś przekąsił. Co warto spróbować w Wiedniu, z lokalnego jedzenia?

W Wiedniu bardzo często można spotkać polecane przez urystów stoiska z kiełbaskami.

Jeśli chodzi o konkretne restauracje o np.:

– Gasthaus Kopp, a w niejlokalne jedzenie, duże porcje w przystępnej cenie, do specjałów należy Wienerschnitzel z sałatką ziemniaczaną , czyli cieniutko rozbity kawałek cielęciny, następnie obtoczony w bułce tartej, usmażony na maśle i podany z plasterkiem cytryny. Wiedeńska specjalność!
Inna propozycja to Fiaker Gulasch – gulasz wołowy wzbogacony czerwonym winem to jedno z tradycyjnych dań kuchni austro-węgierskiej.

Podobnie nie często można spotkać lokalny rosół z naleśnikowym makronem.

Leopoldauer Alm, a w niej:

– Grammelknödel – knedle nadziewane chrupiącymi skwarkami z boczku i podawane na kiszone kapuście.
– Bio-Rinds-Gulasch – gulasz wołowy wzbogacony czerwonym winem. Palce lizać!

– Kanapki Trześniewskiego, a do nich regionalne piwo Pfiff

A co na deser??

– Apfelstrudel-. Strudel jabłkowy to rolada z cieniutkiego drożdżowego ciasta, wyciąganego ręcznie i przekładanego smażonymi jabłkami i rodzynkami.

Srudel jabłkowy to najbardziej znany tu deser. O sernik wiedeński raczej ciężko. Niestety jego nazwa nie jest adekwatna do pochodzenia.

Przedstawione posiłki to oczywiście tylko propozycje. Każdy zamawia to, co lub i na co go stać.

Przygoda z Wiedniem zapowiada się znakomicie! Pozostaje tylko spakować walizkę i jechać!

Przydatne linki:

http://austria.praktycznyprzewodnik.eu/przewodnik-po-wiedniu/porady-praktyczne-wieden-wycieczka/pamiatki-z-wiednia/

http://austria.praktycznyprzewodnik.eu/przewodnik-po-wiedniu/

Komentarze

comments

Zobacz również

Utrudnienia w ruchu

UWAGA! 16 czerwca będą duże utrudnienia w ruchu

16 czerwca za sprawą Lotto Triathlon Energy mieszkańców Starogardu czekają wielkie emocje sportowe, ale też ...