Strona Główna / Kronika Policyjna / Wchodzą nowe przepisy dotyczące dopalaczy – są one traktowane na równi z narkotykami
medical-1901819_960_720

Wchodzą nowe przepisy dotyczące dopalaczy – są one traktowane na równi z narkotykami

Zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami (od wtorku 21.08.218), osoba sprzedająca dopalacze będzie tak samo karana jak dealer narkotyków. Nowe przepisy mają również zapobiegać sztuczkom kombinatorskim, polegającym na zmianie składu dopalacza i wprowadzaniu go do legalnej sprzedaży.

Nowa lista zakazanych środków została obszernie poszerzona i ma pomóc w znacznym ograniczeniu dostępności środków psychoaktywnych. Zmieni się ich definiowanie, by producenci groźnych substancji łatwo nie „wymykali się” poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.

Nowe przepisy nakładają na palcówki lecznicze obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia pacjenta środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski. Ma to służyć prowadzeniu rejestrów zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Zgodnie z nowymi regułami osobom uzależnionym od dopalaczy, ma być okazywana taka sama pomoc jak narkomanom – będą one mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, za handel dopalaczami, grozić może nawet do12 lat więzienia.

Komentarze

comments

Zobacz również

fire-and-water-2354583_1920

Czy PPK to dobry program emerytalny dla Polaków? … Od lewego do prawego

W naszym comiesięcznym cyklu „od lewego do prawego” tradycyjnie zadajemy pytania lokalnym politykom z różnej ...