Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Warmia i Mazury – cud natury warty odwiedzenia
Jezioro Swiecajty Wegorzewo

Warmia i Mazury – cud natury warty odwiedzenia

Rozmawiamy z Jolantą Piotrowską, członkiem zarządu woj. warmińsko- mazurskiego, odpowiedzialną w codziennej pracy m.in. za rozwój turystyki w regionie czy ochronę środowiska. Czym nasze województwo może się pochwalić?

Pani Jolanto, trwają aktualnie wakacje. Wielu z nas wyjeżdża za granicę lub na południe Polski. Co jednak z tymi co zostali? Jakie ciekawe miejsca, Pani zdaniem, godne polecenia skrywa woj. warmińsko- mazurskie?

Takich miejsc jest mnóstwo. Niektóre z nich są dobrze znane, ale są i takie, które leżą z dala od uczęszczanych szlaków. Przyciągają turystów bogactwem pamiątek historii, niepowtarzalnymi walorami przyrody, nowoczesną infrastrukturą turystyczną.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się Frombork ze Wzgórzem Katedralnym, na którym przez blisko 30 lat urzędował Mikołaj Kopernik. Działa tam poświęcone słynnemu astronomowi muzeum, a w archikatedrze znajduje się jego grób. Inne miasta powiązane z Kopernikiem to Lidzbark Warmiński i Olsztyn, do odwiedzenia których bardzo zachęcam.

Innym pomnikiem historii w naszym regionie jest Kanał Elbląski. Ta unikalna w skali światowej droga wodna, łącząca Ostródę z Elblągiem, powstała w połowie XIX w. Uwzględniając odgałęzienia, całkowita długość tego systemu wynosi blisko 152 km.

Warto odwiedzić Gołdap, który jest jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach. Odwiedzający mogą korzystać tutaj z Mazurskich Tężni Solankowych, wokół których tworzy się leczniczy mikroklimat, a także z całorocznej Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych z minitężniami i grotą solną.

Z Gołdapi możemy się udać na przejażdżkę rowerową trasą Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, liczącego ok. 395 km. W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich jest mnóstwo ścieżek rowerowych, zachęcających nie tylko do aktywnego spędzania wolnego czasu, ale także do bliskiego kontaktu z unikalną mazurską przyrodą. Od razu dodam, że lokalne samorządy pracują obecnie nad stworzeniem tzw. Mazurskiej Pętli Rowerowej, liczącej ok. 300 km i okalającej cały szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Mam nadzieję, że w kolejnych latach ścieżka zostanie uruchomiona.

baner 750

Dla osób lubiących aktywny wypoczynek nad wodą polecam najpopularniejszy szlak kajakowy, którym jest Krutynia. Przepływa on przez kilkanaście jezior i liczy ok. 95 km. Płynąc tym szlakiem można podziwiać piękno naturalnej przyrody i poznawać dziedzictwo kulturowe regionu.

Wodniakom nie trzeba przedstawiać Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (130 km), łączącego kompleksy Śniardw i Mamr – dwóch największych jezior w Polsce. W sąsiedztwie szlaku powstała sieć nowoczesnych ekomarin. W centrum Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich leży Giżycko. Miasto słynie z Twierdzy Boyen, potężnej dziewiętnastowiecznej budowli obronnej, będącej jednym z najlepiej zachowanych w kraju założeń tego rodzaju. Kompleks zajmuje powierzchnię ok. 100 ha i otoczony jest murem o długości 2,3 km i wysokości 5 m. W części zrewitalizowanych budynków twierdzy urządzono ekspozycje historyczne, są tam też organizowane są ciekawe imprezy. Na Mazurach uwielbiają spędzać czas amatorzy dawnych fortyfikacji, którzy licznie odwiedzają nie tylko giżycką twierdzę, ale też Gierłoż, Mamerki i wiele innych tego typu miejsc. Na Warmii i Mazurach nie brakuje też innych ciekawych zabytków – kościołów, zamków, dawnych dworów czy pałaców. Wiele z nich jest odrestaurowanych i udostępnionych zwiedzającym. Często można połączyć zwiedzanie z koncertem – np. w Świętej Lipce albo w kościele ewangelicko-augsburskim w Giżycku.

Jakie ciekawe wydarzenia o charakterze rozrywkowym i kulturalnym czekają na turystów oraz naszych mieszkańców na Warmii i Mazurach na koniec wakacji w sierpniu?

Wiele z takich imprez ma już długoletnią tradycję. Należą do nich tak lubiane przez publiczność przeglądy twórczości kabaretowej: Mazurskie Lato Kabaretowe „Mulatka” w Ełku (1-3 sierpnia) i Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim (14-17 sierpnia).

Miłośnikom różnych gatunków muzyki możemy polecić festiwale, takie jak: Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Iławie (9-11 sierpnia), Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie (9-11 sierpnia), Olsztyn Green Festival (15-17 sierpnia) czy Festiwal Weselnych Przebojów w Mrągowie (16-17 sierpnia).

Wielkim zainteresowaniem cieszą się imprezy kulinarne, które promują regionalną żywność. W sierpniu będzie ich naprawdę sporo. Przede wszystkim zachęcam do udziału w Regionalnym Festiwalu Pogranicza „Kartaczewo” w Gołdapi (4 sierpnia). Ponadto będą takie imprezy jak: Warmińska Uczta Pierogowa w Biesowie koło Biskupca (17 sierpnia), Ryńskie Smalcowanie z Ogórczeniem w Rynie (17 sierpnia) czy Regionalny Festiwal Klusek i Makaronu w Kącikach koło Kurzętnika (25 sierpnia). Smakosze nie powinni też opuścić Festiwalu Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla w Olsztynie (25 sierpnia) i Elbląskiego Święta Chleba (30 sierpnia – 1 września).

Tysiące widzów co roku obserwują powietrzne akrobacje podczas Mazury Airshow w Giżycku (3-4 sierpnia). Wielu uczestników przyciągają imprezy i rekonstrukcje historyczne, takie jak Operacja Boyen w Giżycku (8-11 sierpnia) z kulminacyjną inscenizacją Boju o Twierdzę (10 sierpnia) czy Festiwal Kultury Średniowiecza „Masuria” w Rynie (10 sierpnia).

Czy coraz więcej turystów odwiedza Warmię i Mazury? Jak zmieniają się statystyki odwiedzin naszego regionu w ostatnich latach?

Na podstawie statystyk dotyczących korzystania z noclegów obserwujemy utrzymującą się od kilku lat tendencję wzrostu liczby turystów odwiedzających nasz region. W ciągu ostatniej dekady tylko w jednym roku zanotowano niewielki spadek. Wzrost dotyczy w szczególności liczby turystów krajowych. Liczba turystów zagranicznych utrzymuje się z niewielkimi wahaniami wciąż na podobnym poziomie. W 2018 r. województwo warmińsko-mazurskie odwiedziło ogółem 1.308.573 turystów, w tym 1.146.228 turystów krajowych i 162.345 turystów zagranicznych. W porównaniu z 2017 r. odnotowaliśmy wzrost o 3,64%. Warto jednak pamiętać, że statystyki te nie obejmują noclegów w małych obiektach, takich jak gospodarstwa agroturystyczne, na jednostkach pływających, w przyczepach kempingowych czy pod namiotami. A turystów, którzy korzystają z takich noclegów, są przecież dziesiątki tysięcy.

Jak duże są koszty promocji naszego regionu na szczeblu budżetu wojewódzkiego? Którą z ostatnich kampanii ocenia Pani najlepiej?

W tym roku na promocję naszego regionu przeznaczyliśmy kwotę ponad 11 mln złotych. Dużym działaniem reklamującym nasz region jest kampania pod nazwą „Promocja Gospodarcza Warmii i Mazur 2017+”, którą realizuje Departament Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego. W ramach tego projektu prowadzona jest kampania medialna, organizowany jest Festiwal Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur. Ponadto jak w każdej kampanii drukowane są broszury informacyjne. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że ta kampania ma promować nasz region poza granicami kraju. Znaczące działania podjęła w tym roku także Regionalna Organizacja Turystyczna, promując nasze obiekty turystyczne, atrakcje regionalne i połączenia komunikacyjne w kraju oraz za granicą. Departament Turystyki promuje nasze szlaki turystyczne, w tym postać blisko związaną z Warmią – Mikołaja Kopernika, a także szlaki wodne i – wspólnie z innymi regionami Polski Wschodniej – szlak rowerowy Green Velo.

Sporo w ostatnim czasie mówi się o planach odbudowy Kolei Nadzalewowej? Czy te plany są realne? Czy są na to środki ze strony rządowej, budżecie województwa oraz miejscowościach w regionie?

O Kolei Nadzalewowej mówi się dużo, ponieważ jest to bardzo ładnie usytuowana linia kolejowa, której środkowy odcinek przebiega tuż nad Zalewem Wiślanym. Dziś jest to linia nieczynna, a niegdyś kursowały tu pociągi między Elblągiem a Braniewem. Mimo potencjału, który ma w sobie to połączenie, póki co nie słyszałam o planach PKP odnośnie tej linii. Nie ma też środków rządowych przeznaczonych na ten cel. Jednak wśród radnych Sejmiku od pewnego czasu odbywa się spora dyskusja na ten temat, a Zarząd Województwa złożył w tej sprawie wniosek do ministerstwa w ramach Programu Kolej+.

W ostatnim czasie do struktury miast CittaSlow dołączyło Braniewo. W naszym województwie sporo małych i średnich miast korzysta ze środków jakie można otrzymać w ramach tej organizacji. Jak ocenia Pani sieć CittaSlow, które projekty i inwestycje szczególnie się Pani podobają na przestrzeni ostatnich lat?

Miasta należące do światowej sieci Cittaslow stawiają na promowanie wysokiej jakości życia w małych miasteczkach, troskę o lokalność, zachowanie zabytków i na tradycyjną gościnność. Pokazują, jak atrakcyjne w dzisiejszym zabieganym świecie może być spędzanie czasu w małych miejscowościach, gdzie życie toczy się powoli (ang. slow). Zdecydowana większość – bo 22 z 30 – polskich miejscowości spod znaku pomarańczowego ślimaka leży na Warmii i Mazurach. Dziewiętnaście z nich uczestniczy w Ponadlokalnym Programie Rewitalizacji miast Sieci Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego, realizując z udziałem funduszy unijnych przedsięwzięcia rewitalizacyjne obejmujące projekty inwestycyjne połączone z działaniami społecznymi.

Przykładem takich działań jest między innymi remont w zamku krzyżackim w Nidzicy, gdzie mają siedziby m.in.: Muzeum Ziemi Nidzickiej i bractwo rycerskie. Ożywa obrócony w ruinę zamek biskupów chełmińskich w Lubawie. Kilka lat temu odrestaurowano fragmenty jego murów. Kolejne etapy to zaadaptowanie piwnic i odtworzenie dwóch skrzydeł zabudowy zamku, w których zostanie utworzone centrum aktywności społecznej. W Bisztynku trwa renowacja gotyckiej Bramy Lidzbarskiej. W Pasymiu świetność odzyskały neogotycki ratusz i otaczający go plac w centrum miasta. Piękny widok rozciąga się ze zrewitalizowanej wieży ciśnień w Rynie. Gości przyjmuje już odrestaurowany zamek krzyżacki w Działdowie. W wyremontowanych salach urządzono ekspozycję historyczno-archeologiczną.

Jakie ważne inwestycje w branżę turystyczną są planowane w najbliższym czasie? Czy planujemy inwestycje w ochronę środowiska, by ocalić liczne cudy przyrody w naszym regionie?

Wśród inwestycji, które będą miały duży wpływ na rozwój turystyki w regionie, warto wymienić szlak wodny Pisa – Narew o długości 120 km, który umożliwi swobodną żeglugę pomiędzy Warszawą a Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. W ramach trwającego konkursu „Łączy nas turystyka” gminy mogą występować o dotacje z budżetu województwa na modernizację lub doposażenie ogólnodostępnej, niekomercyjnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej. Co roku ogłaszany jest otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na wykonanie zadań samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z zakresu rozwoju turystyki. Intensywnie współpracujemy z Regionalną Organizacją Turystyczną, by ciągle rozwijać promocję i turystykę na Warmii i Mazurach,, w tym także turystykę zdrowotną.

Jeśli mowa o ochronie środowiska, warto wymienić projekt pod tytułem „Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko-mazurskiego”. Celem tego projektu jest ochrona cennych pod względem przyrodniczym terenów, które są zlokalizowane na obszarach parków krajobrazowych. Chcemy chronić te tereny przed nadmierną i niekontrolowaną ingerencją turystów, czyli wyznaczamy ścieżki edukacyjne i szlaki turystyczne, przy których skupia się ruch turystyczny. Dzięki temu ograniczymy zanieczyszczenia i negatywny wpływ jaki może nieść za sobą ingerencja człowieka w środowisko naturalne, czasem unikatowe na skalę kraju. Kolejnym naszym zadaniem w ramach tego projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej turystów, ale także mieszkańców naszego regionu. W tym celu rozbudowujemy bazę edukacyjną i prowadzimy liczne działania edukacyjno-promocyjne. Ponadto wdrażane są działania ochrony różnorodności biologicznej. Wsparte zostaną 4 formuły ochrony przyrody, mianowicie: Rezerwat przyrody „Jezioro Łuknajno”, użytek ekologiczny „Osa”, Mazurski Park Krajobrazowy oraz Obszar Natura 2000 „Jezioro Łuknajno”. Zostanie wzmocniona ochrona gatunkowa 11 gatunków zwierząt chronionych w ramach Dyrektyw Siedliskowej i Ptasiej.

Jesteśmy ciągle w trakcie realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Nadal jeszcze ogłaszane są konkursy na projekty w dziedzinie ochrony środowiska. Ale już myślimy o kolejnej perspektywie finansowania unijnego na lata 2021 – 2027. Zakończyliśmy właśnie konsultacje projektu aktualizacji Strategii społeczno-gospodarczego rozwoju Warmii i Mazur do r. 2030. W nowym projekcie sporo miejsca poświęcamy zagadnieniom związanym m.in. z ochroną środowiska, rozwojem odnawialnych źródeł energii, wymianą przestarzałych pieców, termomodernizacją budynków, bioróżnorodnością, itd. Bardzo nam zależy na zachowaniu naszego niezwykłego środowiska naturalnego w stanie niepogorszonym. Tak, by następne pokolenia tutejszych mieszkańców i gości mogły się cieszyć unikalną przyrodą Warmii i Mazur.

logo-czarne

Komentarze

comments

Zobacz również

klinika art

OPERACJE ZAĆMY w ramach NFZ w Klinice Potocki

„W Klinice Potocki w Braniewie wykonywane są bezpłatne zabiegi operacji usunięcia zaćmy w ramach umowy ...