Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Wakacje 2020 dla Polaków? Wyjazdy zagraniczne tylko do Grupy Wyszehradzkiej. Rząd uruchomi 1000 złotych bonu turystycznego na wyjazdy krajowe.
luggage-3167359_1920

Wakacje 2020 dla Polaków? Wyjazdy zagraniczne tylko do Grupy Wyszehradzkiej. Rząd uruchomi 1000 złotych bonu turystycznego na wyjazdy krajowe.

Dopiero co była majówka, a już zbliżamy się do połowy tego miesiąca. Co za tym idzie coraz bardziej myślimy o wakacyjnym odpoczynku. Jaki on będzie i czy w ogóle można coś zaplanować? Nie ma jeszcze 100% informacji jednak z pierwszych wypowiedzi ministrów można już sobie tegoroczne wakacje jakoś wyobrazić.

Wyjazdy zagraniczne? Raczej tylko Grupa Wyszehradzka

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy w wywiadzie dla Rzeczpospolitej przybliżył nieco sytuację, próżno szukać jednak gwarancji jak będzie wyglądać ten okres. Jedno jest pewne, najbliższe wakacje będą różnić się od wcześniejszych.

Wielu z nas interesuje przede wszystkim czy będzie można korzystać z podróży zagranicznych.

Jak zaznaczył minister w tej chwili rozważana jest możliwość umożliwienia wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier, gdzie zachorowalność podobnie jak w Polsce jest niska. Poza tym planowana jest kampania, w której resort rozwoju planuje ruszyć z kampanią zachęcająca Polaków do zwiedzania kraju.

Kolejnym ważnym tematem, jeśli chodzi o okres wakacyjny są kolonie i obozy dla dzieci. Tu również sytuacja jest zmienna, i nic nie wiadomo na 100%. Andrzej Gut-Mostowy zwrócił uwagę, że po spotkaniu z Ministrem Edukacji Narodowej są oni zdania, że w odpowiednich reżimach sanitarnych odpoczynek sanitarny jest możliwy, ale ostateczna decyzja będzie należeć do ministra zdrowia.

Zarówno kolonie jak i inne wyjazdy turystyczne zostały zabezpieczone na wypadek nie wypłacalności. W związku z czym, każdy klient w razie rezygnacji po spełnieniu wymogów ustawowych w związku z Covid-19, dostanie 100 proc. zwrotu wpłat lub będzie mógł odebrać voucher, również zabezpieczony na wypadek niewypłacalności.

baner 2

Bon turystyczny od rządu i pracodawcy 1000+ na wyjazdy krajowe

Jeśli opozycja myślała, że polski rząd wypalił się w kolejnych programach z plusem w nazwie to była w sporym błędzie. Wybory prezydenckie odbędą się w zapewne lipcu. Przed tym okresem będzie uruchomiona potężna kampania społeczna promująca wczasy w Polsce i możliwość skorzystania z bonu turystycznego przeznaczonego na wyjazdy krajowe dla najmniej i średnio zarabiających Polaków na etacie.

Ma być na to przeznaczone aż 7 miliardów złotych – informuje minister Jadwiga Emilewicz.

Jak powiedziała w rozmowie z Money.pl, bon turystyczny to projekt mający wesprzeć branżę turystyki krajowej. Będą mogli z niego skorzystać pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie czyli 5200 złotych miesięcznie.

Państwo ma sfinansować 90% bonu turystycznego, 10% przedsiębiorca.

Według wstępnych założeń 1000+ nie byłoby wpłacane na konto beneficjanta, ale otrzymywałby on tak zwaną kartę przedpłaconą, dzięki której mógłby płacić za usługi turystyczne.

W grę wchodzą jedynie usługi świadczone w kraju. Tysiącem plus nie można by płacić za wyjazd zagraniczny.

Pieniądze można byłoby przeznaczyć na własne potrzeby, ale i na opłacenie wyjazdu komuś z rodziny – na przykład dziecku.

Koordynatorem pewnych prac przy akcji 1000+ ma być Polska Organizacja Turystyczna. Na razie POT pracuje nad stroną kampanii promocyjnej „wizerunkowo-sprzedażowej” „Odpoczywaj w Polsce”. Jedną z zakładek tej kampanii ma być zakładka, pod którą będzie można podpinać oferty hoteli i biur podróży pakietów usług turystycznych (co najmniej dwie usługi, to warunek!) sprzedawanych w ramach 1000+. Zainteresowany klient będzie mógł przejść na stronę przedsiębiorcy i tam dokonać zakupu.

Czy masz już pomysł na co przeznaczyłbyś bon turystyczny? Które miejsce w Polsce chciałbyś zwiedzić najbardziej?

Red

Komentarze

comments

Zobacz również

Starogard Gdański - Policja - Nadleśnictwo 4

Policjanci i strażnicy leśni dbają o czysty las

Zaśmiecanie lasów na Kociewiu przybiera na sile. Dlatego starogardzcy policjanci oraz strażnicy leśni coraz częściej ...