Strona Główna / Finanse / W grudniu Polacy złożyli o 25% mniej wniosków o kredyt mieszkaniowy niż rok wcześniej
mieszkanie

W grudniu Polacy złożyli o 25% mniej wniosków o kredyt mieszkaniowy niż rok wcześniej

Sporo osób na świecie mówi o nadciągającej recesji. Czy dane jakie odczytujemy z wartości BIK Indeksu – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w Polsce powinny nas zmartwić. Póki co jeszcze nie…

Wszystko przez brak programu Mieszkanie dla Młodych

W grudniu spadek wniosków zapytań Polaków o kredyty mieszkaniowe był o 24,9% niższy rok do roku. To spadek o 48 pkt. procentowych w porównaniu do odczytu z listopada.
baner 004

Jest to najniższy odczyt od kiedy powstał indeks czyli od czerwca 2015. W grudniu 2018 wnioskowało o kredyt mieszkaniowy 25,54 tys. osób w porównaniu z 40,63 tys. osób w grudniu 2017. Tak duży spadek odczytu jest jednak spowodowany tym, że rząd PiS nie zdecydował się kontynuować programu Mieszkanie dla Młodych stawiając na program Mieszkanie Plus. Wiele osób w grudniu 2017 lawinowo korzystało więc z ostatnich chwil MdM.

Jedyne co budzi pozytyw to wyższa średnia kwota wnioskowanego kredytu która w 2018 w grudniu wyniosła 265,35 tys. złotych czyli o 19,6 % więcej niż rok wcześniej. Jest to jednak efekt wywindowania cen mieszkań, które mocno wzrosły w 2018 roku. To może powodować, że popyt na zakup nieruchomości maleje.

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

Starogard Gdański-Jechał bez pasów i odpowie za przestępstwo drogowe-zdjęcie poglądowe

Jechał bez pasów i odpowie za przestępstwo drogowe

Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca volkswagena, którego zatrzymali do kontroli drogowej policjanci ...