Strona Główna / Slider - Strona Główna / W ciąży zero alkoholu! Starogardzianie powiedzieli STOP FAS
IMG_1694

W ciąży zero alkoholu! Starogardzianie powiedzieli STOP FAS

W sobotę 9 września Starogard mówił głośno STOP FAS (Alkoholowemu Zespołowi Płodowemu). Pod hasłem „ Ciąża zero alkoholu” organizatorzy ubrani w żółte koszulki z napisem: „Woda-tak. Alkohol – nie. Kampania STOP FAS” zwracali uwagę na problem, jakim jest spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne. Tego dnia setki mieszkańców, którzy przewinęli się przez Galerię Neptun, włączyli się w II starogardzkie obchody Światowego Dnia Fas.

– Ten Dzień jest swoistą kampanią, która ma na celu uświadomić nie tylko przyszłe mamy, ale całe społeczeństwo, jakie zagrożenia niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży – mówiła na powitanie Julia Burczyk – uczennica Zespołu szkół Ekonomicznych, która poprowadziła spotkanie.

Każdego roku w Polsce rodzi się 9 tys. dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym. To więcej niż z Zespołem Downa. Winny jest temu alkohol. Nawet symboliczny kieliszek wina, może spowodować nieodwracalne zmiany w prawidłowym rozwoju płodu. W badaniach, które przeprowadzono w Gdańsku w 2014 roku aż 40% kobiet ujawniło, że podczas ciąży było częstowane alkoholem.

– Trzeba o tym mówić i rozbudzać świadomość przyszłych mam – powiedziała Grażyna Rymaszewska – prezes Fundacji Trzeźwość z Gdyni. – Być może dzięki tej właśnie akcji, któraś z nich w przyszłości zastanowi się, zanim sięgnie po przysłowiowy kieliszek wina.

Znaczenie i wagę wydarzenia podkreślił też prezydent miasta Janusz Stankowiak. Podczas powitania powiedział: – Akcja STOP FAS, którą po raz drugi obchodzimy w Starogardzie to niezwykle cenna i potrzebna inicjatywa. Niesie za sobą konkretną wiedzę i mnóstwo ważnych informacji. Trafia do młodych ludzi – uczniów gimnazjów i szkół średnich, co cieszy najbardziej. To oni stanowią przyszłość naszej lokalnej społeczności. Im większa będzie ich świadomość, tym większe szanse na zdrowe i aktywne społeczeństwo. Przy okazji prezydent podziękował pani Grażynie Rymaszewskiej za jej ogromne zaangażowanie w organizację akcji oraz wieloletnie i uparte działanie na rzecz poszerzania świadomości również jego, jak ważne jest to, aby kobieta w ciąży nie piła alkoholu .

Światowy Dzień FAS obchodzony jest na świecie od 1999 roku. Z inicjatywą wystąpiły Bonnie Buton, jej mąż – Brian Philcox i Teresa Kellerman. Dzieci, które adoptowali cierpiały na niepełnosprawność spowodowaną piciem alkoholu w ciąży przez ich biologiczne matki. Bonnie Buton zaproponowała, aby 9 września 1999 roku o godz. 9.09 przekazywać całemu światu przesłanie – w ciąży nie należy pić alkoholu. Datę wybrała nieprzypadkowo. Miała symbolizować dziewięć miesięcy ciąży. W Polsce Światowy Dzień FAS obchodzony jest od 2014 roku. W II starogardzkie obchody włączyło się wiele instytucji i placówek m.in. Kociewskie Centrum Zdrowia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, starogardzkie przychodnie, szkoły i przedszkola. 8 września ich pracownicy ubrani w żółte koszulki z napisem „Woda-tak. Alkohol – nie. Kampania STOP FAS” przekazywali mieszkańcom Starogardu Gdańskiego ulotki i broszury, w których lekarze wyjasniali, dlaczego nie należy czestować alkoholem kobiet w ciazy. .

Podobne materiały edukacyjne otrzymali wszyscy, którzy w sobotę 9 września odwiedzili Galerię Neptun. Tego dnia organizatorzy II starogardzkich obchodów Światowego Dnia FAS zachęcali mieszkańców do włączenia się w ogólnopolską akcję. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć ciekawą wystawę plakatów, poświeconych kampanii, które zostały nagrodzone w konkursie pt. „STOP FAS” oraz obejrzeć występy przedszkolaków i młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

Zaraz po części oficjalnej na scenie pojawiły się przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 2, nr 4, nr 6 i nr 8. Wszystkie maluchy po zakończonych występach otrzymały specjalne podziękowania od prezydenta Stankowiaka oraz Grażyny Rymaszewskiej – prezes Fundacji Trzeźwość z Gdyni. Spotkanie uświetniły swoimi występami również Małgorzata Czapska oraz prowadząca Julia Burczyk, która zaśpiewała przy akompaniamencie Kacpra Aranowskiego.

Wśród nagrodzonych w konkursie pt. „STOP FAS” w kategorii film znalazły się Dominika Bielińska, Marta Kłos, Marietta Troka, Magdalena Armatorska, Zuzanna Kawska , Monika Kotkiewicz – uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim ( I nagroda za film pt. „FAS – Fetal alkohol Syndrome”) oraz Klaudia Paszkowska, Magda Ringwelska, Aleksandra Skrzypczak – uczennice I Liceum Ogólnokształcącego ( II nagroda za film pt. „Przejdź przez ciążę bez kieliszka”. Nagrodzone filmy można obejrzeć na stronie http://www.stop-fas.pl/

W kategorii plakat trzy pierwsze miejsca zajęły uczennice Publicznego Gimnazjum Nr 1:

Marta Guz, Iwona Kuchta i Natalia Lamparska. Wyróżnienia trafiły do Aleksandry Tołczyk i Amelii Poćwiardowskiej z PG 1 oraz Anny Wycinki uczennicy Zespołu Szkół Publicznych w Starogardzie Gdańskim.

Organizatorami II starogardzkich Obchodów Światowego Dnia FAS byli: Fundacja „Trzeźwość”, Gmina Miejska Starogard Gdański, Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim oraz miejskie instytucje – przedszkola, Ognisko Pracy Pozaszkolnej i Starogardzkie Centrum Kultury. Sponsorami głównymi Starogardzkich Obchodów byli Galeria Neptun oraz firma Gregor Trans.

Komentarze

comments

Zobacz również

WYDARZENIE-TLO

Miodowy weekend w Karczowiskach

Już w ten weekend w podelbląskich Karczowiskach po raz szesnasty odbędą się Targi Pszczelarskie i ...