Strona Główna / Finanse / UWAGA palaczeǃ – w maju może zabraknąć papierosów w sklepach
cigarettes-78001_960_720

UWAGA palaczeǃ – w maju może zabraknąć papierosów w sklepach

Jeśli spełnią się czarne scenariusze, to w maju niejednemu palaczowi może mocniej bić serce. Wszystko przez nowe prawo krajowe oraz wdrożenia do systemów unijnych i jeśli coś pójdzie nie tak, to w sklepach może zabraknąć papierosów w sprzedaży.

Od 20 maja ma zostać wdrożony system elektronicznego śledzenia każdej paczki od wyjazdu z fabryki, przez wszystkich pośredników aż do sklepu gdzie klienci kupują papierosy. System ten potocznie nazywany jest track and trace – napisała Rzeczpospolita. Zmiany są potrzebne, by walczyć z szarą strefą w handlu wyrobami tytoniowymi.

baner 2

Niestety ustawa utkwiła w Senacie, co skutkuje brakiem rozporządzenia. Dodatkowo brakuje jeszcze sprawnie działającego systemu informatycznego, do którego ma zarejestrować się blisko 100 tysięcy podmiotów gospodarczych. Będą to producenci, firmy spedycyjne, hurtownie, sklepy, stacje benzynowe czy kluby, lokale gastronomiczne. Wiemy, jak w Polsce działają nowo uruchamiane systemy informatyczne, jeśli dojdzie do zawieszenia serwerów, błędów systemowych to firmy mogą mieć kłopot by dołączyć do elektronicznego śledzenia paczek i tym samym sklepy nie otrzymają dostaw papierosów.

Problem wynikł z tego powodu, że Polska ma być włączona do unijnego systemu śledzenia przesyłek. Terminy są już mocno napięte a projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych czekał w Rządowym Centrum Legislacyjnym od kwietnia 2018 rokuǃ „Spodziewamy się, że ustawa będzie gotowa w kwietniu” – powiedział w rozmowie z gazetą Maciej Płaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. Teraz wiele zależy od szybkości decyzji Senatu oraz tego, jak szybko Prezydent podpisze ustawę.

Czy palacze w maju będą podwójnie zdenerwowani? Wiemy, że każda godzina dla palaczy bez papierosa to duża dawka nerwów i stresu… Będzie ciekawie.

Red. źródło Rzeczpospolita

Komentarze

comments

Zobacz również

stock-1863880_1920

Średnie firmy chcą inwestować, mikro wolą nie ryzykować

„Czasami twoja najlepsza inwestycja to ta, do której nie doszło” – tą biznesową maksymą Donalda ...