Strona Główna / Finanse / Tylko w styczniu zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 6,2 miliarda złotych. Czy kiedyś jakikolwiek rząd wyrwie nas z rosnącej spirali zadłużenia?
Men counting money! Studio shots

Tylko w styczniu zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 6,2 miliarda złotych. Czy kiedyś jakikolwiek rząd wyrwie nas z rosnącej spirali zadłużenia?

W ostatnim czasie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dojdzie do redukcji stanowisk wiceministrów. Ten PR-owy ruch nie przysłoni jednak tego, że rok w rok zadłużenie naszego kraju wciąż rośnie a kolejny rząd, któremu zaufali Polacy nie robi poważnych reform by skończyć z zadłużeniem przyszłych pokoleń.

Jak podał resort finansów zadłużenie Skarbu Państwa na koniec stycznia 2018 roku wyniosło ok. 934,7 miliarda złotych i wzrosło o 6,2 miliarda złotych w porównaniu z końcem roku 2017.

Wyjaśniono, że – w podziale według kryterium miejsca emisji – dług krajowy wyniósł ok. 649,4 mld zł, a dług w walutach obcych ok. 285,3 mld zł, co stanowiło około 30,5 proc. całego długu SP.

Co prawda w 2017 roku dług Skarbu Państwa spadł o 194,4 miliony złotych w porównaniu z końcem 2016 (spadek o 0,02 %) jednak nie jest to krzepiące z punktu widzenia Polaków. Spadek zadłużenia Skarbu Państwa o 194,4 miliony złotych zawdzięczamy w dużej mierze jedynie umocnieniu złotówki a nie poważnym reformom. Jeśli tylko z powrotem złotówka osłabi się to dług Skarbu Państwa szybko wystrzeli w górę.

Czy wreszcie zamiast wysokich premii dla polityków i innego typu rozdmuchanych wydatków Państwa doczekamy się rządu, który po prostu wprowadzi w życie zasadę szybkiego oddłużania Polski…

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

DSC_0114

Prokuratura ustanawia hipotekę przymusową na nieruchomościach Sławomira Neumanna. Posłowi PO grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności

Od pewnego czasu Poseł PO z Starogardu Gdańskiego Sławomir Neumann nie ma łatwego życia od ...