Strona Główna / Slider - Strona Główna / Trzech Króli i starogardzianie maszerowali by ujrzeć Jezusa. Pan Bóg jest w sercach ludzi od tysięcy lat… mimo usilnej walki z wiarą możnych władców tego świata
3 Kroli

Trzech Króli i starogardzianie maszerowali by ujrzeć Jezusa. Pan Bóg jest w sercach ludzi od tysięcy lat… mimo usilnej walki z wiarą możnych władców tego świata

Orszak Trzech Króli po raz piąty gościł w Starogardzie Gdańskim. Od wielu lat wspólnie z innymi miastami w Polsce odbywają się w naszym mieście kolorowe marsze i uliczne jasełka noszące nazwę Orszaku Trzech Króli. Kolejny raz nowinie o narodzinach Jezusa towarzyszyła wspaniała pogoda, która ułatwiła starogardzianom tłumne stawienie się w Orszaku Trzech Króli.

Starsi, rodzice z dziećmi i wiele młodych osób ruszyło dziś w orszaku za Trójką Króli Kacprem, Melchiorem i Baltazarem głosząc ulicami miasta Radosną i Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa.

Królewski Orszak Czerwony swój pochód zaczął z parkingu przy sklepie Moto Jack przy ul. Kociewskiej. Królewski Orszak Niebieski wyruszył z kościoła Miłosierdzia Bożego, a Królewski Orszak Zielony z ul. Hallera, przy Poczcie Głównej. Wszystkie orszaki zaczęły maszerować o godz. 13:00.

Ok. godziny 13:30 barwne korowody spotkały się na Rynku by wyruszyć wspólnie za Trzema Królami do żłobka przy kościele pw. św. Wojciecha i oddać pokłon Dzieciątku Jezus. Na sam koniec w kościele odbył się wspaniały koncert kolęd.

Trzej Królowie symbolizują trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Jechali oni na wierzchowcach przystrojeni w bogate szaty i stosowne nakrycia głowy. Ich świtę stanowiły dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Za nimi podążyli mieszkańcy miasta w kolorowych koronach na głowie.

Historia Trzech Króli przybywających powitać nowego króla to również postać króla Heroda, która uzmysławia nam walkę dobra ze złem. Był on przykładem złego władcy zaślepionym jedynie swoim bogactwem i silnymi rządami. Wiele imperiów i możnych tego świata była i jest przekonanych, że cały świat padnie u ich stóp. Jak pokazuje przykład imperium rzymskiego, faszystowskich Niemiec czy komunistycznej Rosji a obecnie coraz mniej stabilnej Unii Europejskiej nie jest do końca tak, że pieniądze, władza i siła są w stanie podbić narody, serca i umysły ludzi. Jezus Chrystus, syn Boży, choć nie miał za sobą bogactw, armii żołnierzy, narodzony w ubogiej stajence tkwi w sercach i umysłach ludzi już tysiące lat mimo wielu prób walki z wiarą przez kolejnych władców tego świata.

Na całe szczęście lokalna władza w Starogardzie Gdańskim pokazuje, że ma w sobie wiele wartości związanych z wiarą, których nie wstydzi się pokazać i uszanować polskie korzenie i tradycje.

W tym roku Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak wystąpił jako król orszaku czerwonego. Orszak niebieski poprowadził król w którego wcielił się starosta starogardzki Kazimierz Chyła. Z kolei orszakiem zielonym królowała wójt gminy Starogard Gdański Magdalena Forc- Cherek. Aktywnie w świętowanie włączyło się Bractwo Kurkowe.

Nasze miasto w dzisiejszym orszaku pokazało, że umie być wspólnie razem jeśli tylko inicjatywa, która odbywa się wśród nich ma pozytywne przesłanie i jednoczy a nie dzieli. Widać również po dzisiejszej frekwencji, że jesteśmy miastem religijnym.

Kolejny rok pokazuje, że miłość Jezusa, miłosierdzie Boże nas uskrzydla. Lepiej czujemy się gdy wierzymy w lepszy świat i ludzi dookoła nas niż ulegamy sztucznym podziałom, które lansuje współczesny świat i poganiająca technologia.

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

Starogard Gdański-Jechał bez pasów i odpowie za przestępstwo drogowe-zdjęcie poglądowe

Jechał bez pasów i odpowie za przestępstwo drogowe

Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca volkswagena, którego zatrzymali do kontroli drogowej policjanci ...

Remi Dom Seniora