Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / To już 16 rocznica zamachu na World Trade Center
memorial-992563_192sd

To już 16 rocznica zamachu na World Trade Center

Dokładnie 16 lat temu, 11 września 2001 roku miał miejsce największy zamach terrorystyczny. Zamachowcy porwali 4 samoloty amerykańskich linii, z czego 2 uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center, jeden w Pentagon, a ostatni zamach został udaremniony. Zginęło wtedy ok. 3000 ludzi. Był to największy i najbardziej dotkliwy atak terrorystyczny dotychczasowej historii Stanów Zjednoczonych i świata.

Rano, 11 września zamachowcy porwali 4 samoloty. Dwa z nich uderzyły w 2 wieże World Trade Center, na Manhattanie. Natomiast 3-ci rozbił się o Pentagon, a czwarty wg spekulantów miał uderzyć w Biały Dom. Pasażerowie udaremnili ten atak, niestety samolot rozbił się w Pensylwanii.

W wyniku zamachu życie straciło około 3000 osób, natomiast setki innych zostało rannych. Do dziś nie zidentyfikowano 40 procent zabitych w zamachu. Bardzo duże straty poniosły również służby miejskie, głównie straż pożarna i policja – w trakcie akcji ratunkowej poległo ponad 300 funkcjonariuszy.

Do zamachu przyznał się przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden. Od tego czasu zaczęła się ostra nienawiść oraz wzmożona wojna między Stanami Zjednoczonymi, a Bliskim Wschodem. Dziesięć lat po ataku na WTC, w maju 2011 roku, Bin Laden został zabity przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie.

Na podstawie wydarzeń z 11 września 2001 roku, zostało nagranych kilka filmów, m.in.:

„Fahrenheit: Michaela Moore’a, czy też „Lot 93” Paula Greengrass’a. Natomiast film „Nazywam się Khan” ukazuje drastyczną zmianę nastawienia amerykanów, do społeczeństwa pochodzenia muzułmańskiego. Ciężka praca niosących pomoc strażaków i policji została ukazana w filmie „World Trade Center” Olivera Stone’a. Oprócz wymienionych, w internecie jest mnóstwo innych filmów, a także dyskusji o tym, co mogło być motywem tej strasznej tragedii.

Podejrzenia odnośnie do ataku są bardzo rozbieżne i jest ich wiele. Pomimo iż oficjalne śledztwo dotyczące zamachów z 11 września zakończyło się w 2003 roku, są osoby, według których nie zostało ono przeprowadzone właściwie i nie odpowiedziało na wiele pytań. Osoby te domagają się ponownego otwarcia dochodzenia i rozpoczęcia śledztwa, które wyjaśniłoby wszystkie pozostałe wątpliwości.

Zamach na World Trade Center był pierwszą skuteczną operacją tego typu i pociągnął za sobą więcej ofiar i strat materialnych niż jakikolwiek inny akt terroru w dotychczasowej historii Stanów Zjednoczonych i świata.

Komentarze

comments

Zobacz również

Utrudnienia w ruchu

UWAGA! 16 czerwca będą duże utrudnienia w ruchu

16 czerwca za sprawą Lotto Triathlon Energy mieszkańców Starogardu czekają wielkie emocje sportowe, ale też ...