Strona Główna / Kronika Policyjna / Strażacy podsumowują działania w związku z koronawirusem
straz-pozarna

Strażacy podsumowują działania w związku z koronawirusem

Państwowa Straż Pożarna prowadzi na terenie kraju działania w zakresie zwalczania zagrożenia koronawirusem SARS CoV-2. Wszystkie te działania mają charakter wspomagający dla innych służb i instytucji.

Pomorscy strażacy również od wielu dni czynnie uczestniczą w działaniach związanych
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.

Pełnią dyżur w morskich punktach granicznych, tj. w Gdańsku, Gdyni i Ustce. Naszym zadaniem jest pomiar temperatury ciała osób przekraczających granicę. Do tej pory na przejściach granicznych skontrolowano blisko 4000 pojazdów i prawie 7500 osób. Działania prowadzone są pod nadzorem i w uzgodnieniu ze Strażą Graniczną i Państwową Inspekcją Sanitarną.

baner 2

Strażacy województwa pomorskiego na polecenie wojewody pomorskiego udostępnili namioty, które pełnią funkcję przyszpitalnych polowych izb przyjęć. Obecnie takich miejsc
w województwie jest 10. Zadania strażaków związane z tworzeniem polowych izb przyjęć polegały na rozstawieniu namiotów pneumatycznych, wyposażeniu ich zgodnie
z przeznaczeniem oraz obsługą infrastruktury technicznej, tj. ogrzewania i oświetlenia. Strażacy nie wykonują żadnych zadań w strefie zagrożenia koronawirusem.

Do działań włączyli się także strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy pomagają,
w razie potrzeby, osobom starszym lub objętym kwarantanną w dostarczaniu produktów pierwszej potrzeby, takich jak żywność czy lekarstwa.

Strażacy realizują te zadania stosując środki zabezpieczenia osobistego zgodne z rekomendacją Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wszystkie te działania nie mają wpływu na gotowość operacyjną jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Interwencje wynikające z realizacji ustawowych działań obsługiwane są jak dotychczas.

Apelujemy do Państwa, jeśli będziecie potrzebować naszej interwencji, a przebywacie
w kwarantannie, czy też macie objawy zarażenia koronawirusem, poinformujcie o tym dyżurnego, abyśmy mogli dbając o Państwa i nasze bezpieczeństwo skutecznie prowadzić swoje czynności.

st. kpt. Karina Stankowska

Komentarze

comments

Zobacz również

connection-4884862_1920

Za nami kolejny dzień walki z koronawirusem. Trzy nowe przypadki w województwie

Za nami kolejny dzień walki z koronawirusem. W naszym województwie w tej chwili (stan na ...