http://www.abiprint.pl/
Strona Główna / Slider - Strona Główna / Starogard w dwudziestce najlepszych samorządów
Siouxee Tour Guide

Starogard w dwudziestce najlepszych samorządów

Starogard Gdański w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich na 857 samorządów zajął 15 miejsce w Rankingu Samorządów 2018. „Rzeczpospolita” od 15 lat wyłania i pokazuje te samorządy, które najlepiej dbają o szeroko rozumiany, zrównoważony i trwały rozwój.

– Przeskok ze 139 miejsca w 2017 roku na 15 to wielki sukces dla naszego miasta. Sukces wszystkich jego mieszkańców. Do tej pory najwyżej byliśmy na miejscu 40 w 2005 roku. To znak, że jesteśmy na właściwej drodze w dążeniu do zrównoważonego rozwoju naszej małej ojczyzny. To dowód na to, że wszystkim nam leży na sercu dobro miasta, poprawa jakości życia mieszkańców i odpowiednie reagowanie na ich potrzeby oraz oczekiwania – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

baner 750

W Rankingu Samorządów dziennik „Rzeczpospolita” wyłania gminy, które mogą być przykładem do naśladowania dla innych samorządów w osiąganiu zrównoważonego i trwałego rozwoju w czterech kluczowych obszarach: trwałości ekonomicznej, środowiskowej, społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. To coroczne kompendium wiedzy o inwestycjach i innowacjach w polskich samorządach, które najskuteczniej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców, w zgodzie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego.

Starogard swoją pozycję zawdzięcza m.in. najlepszym wynikom w obszarze trwałości społecznej, środowiskowej oraz jakości zarządzania.

W obszarze trwałości społecznej Komisja oceniała przede wszystkim działania samorządów w zakresie budowy i poprawy infrastruktury społecznej – szkół, żłobków, przedszkoli, domów kultury, bibliotek, mieszkań, placów zabaw itp. oraz wypełnianie tych instytucji odpowiednią treścią. Duży nacisk kładła też na inicjatywy samorządu dotyczące budowy świadomości lokalnej wspólnoty i zaangażowanie mieszkańców w sprawy samorządu.

– Od początku mojej prezydentury dużą wagę przywiązywałem do budowy społeczeństwa obywatelskiego, przekazując zadania różnym stowarzyszeniom czy organizując budżet partycypacyjny. To był i jest priorytet. Dzięki któremu rozpoczęliśmy w Starogardzie szeroko rozumiany dialog społeczny i zaktywizowaliśmy mieszkańców do współdecydowania o zagospodarowaniu swojej najbliższej okolicy. To przyniosło zaskakujące rezultaty, zaowocowało wieloma wspaniałymi inicjatywami i projektami, które trwale zmieniły nasze miasto i podniosło jakości naszego życia – dodał Janusz Stankowiak.

Z kolei w fundament trwałości środowiskowej wpisuje się wiele projektów realizowanych na poziomie lokalnym, takich jak walka o czyste powietrze, segregacja śmieci czy wspieranie mieszkańców w coraz większym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W przypadku Starogardu pozytywne oceniono zarówno gospodarkę odpadami, jak i uzyskane wsparcia na instalację odnawialnych źródeł energii.

Cele, zasady oraz kryteria oceny Rankingu Samorządów ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Zestawienie jest przygotowywane w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość.

Źródłem danych wykorzystanych w zestawieniu są ogólnie dostępne publiczne bazy GUS i Ministerstwa Finansów, a także odpowiedzi udzielone przez samorządy na pytanie ankietowe. Kryteria oceny to zestaw około 50 wskaźników i szczegółowych pytań, dotyczących działań samorządów w kluczowych obszarach. W sumie uzyskać można było 100 punktów.

Starogard uzyskał 27,81 punktów. Dla porównania Boguchwała w województwie podkarpackim, która w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich znalazła się na pierwszym miejscu Rankingu, uzyskała 36,42 punkty.

Komentarze

comments

Zobacz również

starogard gdański usłyszał zarzuty za posiadanie blisko 1,5 kg.narkotyków,1

Usłyszał zarzuty za posiadanie blisko 1,5 kg narkotyków

Starogardzcy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który posiadał w mieszkaniu narkotyki. W wyniku przeszukania policjanci zabezpieczyli blisko ...