http://www.abiprint.pl/
Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Rzym – tu doba zdecydowanie trwa za krótko
Widok z Villa Medici na Ołtarz Ojczyzny

Rzym – tu doba zdecydowanie trwa za krótko

Podróż do Włoch i Wiecznego Miasta nasączonego historią naszej cywilizacji to marzenie wielu z nas. Czy musi to być drogie marzenie? Wcale nie, można zwiedzić to miasto nie dużym kosztem i w komfortowych warunkach. Wizyta od 5 do 7 dni pobytu da Ci z całą pewnością możliwość zobaczenia najważniejszych punktów tego starożytnego miasta i udanego odpoczynku.

Biuro podróży czy na własną rękę?

Ofert podróży do Rzymu z biur turystycznych znajdziesz wiele. Koszt takiej wycieczki może jednak być znacznie droższy niż znalezienie dobrego połączenia lotnicznego i noclegu na własną rękę.

Rzym jest tak piękny i uroczy w wielu alejkach, że wielu co chwile się tu zapomina. Dlatego raczej zwiedzanie na własną rękę może być o wiele bardziej przyjemne niż zwiedzanie z pędzącą grupą turystów od miejsca do miejsca.

Z Polski najwygodniej znaleźć połączenie lotnicze do Rzymu. Oferuje je kilka lotnisk w naszym kraju. Dla osób z północy najwygodniej będzie wybrać lotnisko w Gdańsku czy Warszawa Modlin. Stamtąd latają samoloty na lotnisko Rzym Ciampino lub Rzym Fiumicino. Z łatwością wyszukamy z polskich lotnisk bezpośrednich połączeń do Rzymu a więc stres związany z przesiadkami nie musi nam towarzyszyć podczas lotu. Nic tylko wsiąść i oczekiwać po kilku godzinach widoku Wiecznego Miasta z góry. No dobrze, ale nie tak prędko, zanim wylądujemy sprawdźmy ile ten lot będzie nas kosztował?

Jeśli dobrze poszperamy w przeglądarkach internetowych lot do Rzymu nie musi nas wcale drogo kosztować. W wielu terminach znajdziemy ceny biletu w granicach 250 -400 złotych za 1 osobę w obydwie strony. Wszystko zależy od wielkości bagażu, czy rezerwacji miejsca. Jeśli lecimy w kilka osób warto skorzystać z opcji rezerwacji miejsca żeby wszyscy siedzieli obok siebie.

Z lotnisk w Rzymie bez problemu dostaniemy się do centrum miasta do wybranych hoteli czy apartamentów. Można dojechać autobusami, pociągiem lub taxi (ta opcja oczywiście najdroższa). Na lotnisku znajdziemy wiele punktów gdzie kupimy bilety na dalszą podróż.

Nocleg?

Oferta noclegowa w Rzymie jest niezwykle bogata. Oczywiście bardzo znane hotele usytuowane w najbardziej prestiżowych dzielnicach czy punktach Rzymu mogą nas kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych za kilkudniowy czy tygodniowy pobyt. Warto jednak poszperać ofert hoteli małych i średnich, których jest bardzo dużo przy popularnych ulicach w centrum Rzymu skąd szybko dotrzemy w najbardziej znane miejsca. Bardzo dobrymi lokalizacjami będą hotele niedaleko Koloseum bądź dworca Termini. To bardzo dobre miejsca jako bazy wypadowe. Koszt takich hoteli, apartamentów kształtuje się w przedziale od 1000 – 2000 złotych za pobyt od 5 do 7 dni za pobyt dla 2 osób.

Bardzo miły, rodzinny charakter ma Hotel Giuliana prowadzony przez Jean przybyłą do Rzymu z Wielkiej Brytanii. Będąc tutaj na pewno nie będziemy anonimowymi gośćmi lub niezauważonymi. Hotel dysponuje 11 pokojami dzięki czemu personel hotelu szybko nawiązuje miłą przyjacielską relację z każdym z przybyłych gości. Będziemy mogli tu też liczyć na sporo podpowiedzi gdzie i co zwiedzić w Rzymie lub otrzymać pomoc w transferze na lotnisko w drogę powrotną. Rezerwacji warto dokonywać bezpośrednio przez stronę hotelu (otrzymamy raczej niższą cenę niż z popularnych witryn rezerwacyjnych w internecie). Najważniejszym atutem tego hotelu jest jednak cicha i spokojna uliczka, z której bardzo szybko pieszo dotrzemy do Koloseum, Piazza Repubblica, Piazza Venezzia, fontanny Di Trevi. Stąd też mamy blisko do dworca Termini, stacji metra czy linii autobusowych z których ruszymy do innych rejonów Rzymu. Wokół Hotelu Giuliana mamy też mnóstwo restauracji, pubów czy sklepów renomowanych marek. No bo jak Rzym, to moda i obowiązkowe zakupy.

Kiedy najlepiej odwiedzić Rzym? Kuchnia włoska

Idealną porą roku na zwiedzanie Rzymu jest wiosna lub wczesna jesień. Bez tłumu turystów, widocznych w sezonie letnim, spacerowanie rzymskimi uliczkami i leniwe popołudnia spędzane w niewielkich kawiarenkach, są wtedy jeszcze większą przyjemnością.

W tym okresie słońce i upały nie dadzą nam się mocno we znaki a żeby zwiedzać Rzym trzeba mieć odpowiednią pogodę i niebywałą kondycję. To w końcu miasto 7 wzgórz. Są to Awentyn, Palatym, Kwirynał, Wiminał, Celius, Eskwilin, Kapitol.

Nie będziesz miał tu zawsze z górki. Można sporo schudnąć mimo dobrej kuchni, którą obowiązkowo musisz spróbować…

La colazione to może Ciebie zdziwić nie kolacja a śniadanie. Włosi nie jedzą obfitych śniadań. Podstawą jest mocne espresso oraz coś słodkiego czyli rogalik lub ciasteczka.

Obiad to u Włochów La pranzo. Włosi jadają zazwyczaj ok. 13:00. Zazwyczaj jako pierwsze danie podawany jest makaron przyrządzony na różnorodne sposoby. Na drugie danie często podawane jest mięso lub ryba z ziemniakami i warzywami. Na deser Włosi często piją kawę espresso oraz jedzą lody bądź tiramisu.

La cena to z kolei nie pytanie o cenę w restauracji a po włosku po prostu kolacja. To u Włochów przede wszystkim świetna forma do spędzenia czasu z rodziną. Spożywają ją zazwyczaj ok. godziny 20-tej. Różni się ona od polskiej. Włosi na kolację jedzą nie tylko popularną pizzę ale np. zupę lub makarony. Na próżno szukać tu kanapek na kolację.

Do włoskich specjałów zaliczymy z pewnością szereg różnych past podawanych z sosami oraz odpowiedniki naszych pierogów – ravioli, tortellini, gnocchi. Oczywiście nie możemy zapomnieć o pizzy. Serwowana z przeróżnymi dodatkami od lat cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Popularną włoską potrawą jest również, przyrządzone na bazie ryżu – risotto. Do najsłynniejszych serów włoskich zaliczyć możemy: parmezan, mozzarella, risotta, mascarpone. Nie zapominajmy o szynce parmeńskiej, wyśmienitych warzywach oraz aromatycznych przyprawach. Olbrzymią rolę w kuchni włoskiej pełnią desery: tiramisu, cannolo, panna cotta, lody włoskie, granita, panettone oraz wyśmienita kawa włoska: espresso, cappuccino, cafe latte.

Co nas może zaskoczyć? Często w restauracji do każdego dania mamy podawane pieczywo. Włosi używają pieczywa do czyszczenia talerza, którym zgarniają pozostałości po daniu np. pozostały sos.

W restauracjach musimy uważać na ostateczny koszt rachunku. Normą są tutaj dodatkowe opłaty za obsługę na końcowym rachunku, który podnosi koszt zamawianych dań. Jeśli mamy więc określony budżet zostawmy w nim kilka euro zapasu na nieprzewidziane dodatkowe opłaty.

Co warto zobaczyć?

Będąc gościem Hotelu Giuliana ale też i innych obiektów noclegowych mamy szansę otrzymać bardzo fajną mapkę z naniesionymi miejscami wartymi odwiedzenia. W krętych i licznych uliczkach Rzymu taka mapka jest na wagę złota. Będąc w samym centrum nie musimy więc praktycznie wydawać ani 1 euro na jakikolwiek transport. Większość pięknych miejsc jest w zasięgu naszych pieszych możliwości. Rzym z resztą najlepiej zwiedza się spacerując. Co rusz oczaruje nas coś innego.

Trasa – Watykan

Obowiązkowym punktem dla każdego z Polski z całą pewnością jest odwiedzenie Watykanu. Warto więc tak zaplanować swój wyjazd by być tutaj podczas niedzieli. Wszystko po to by móc wziąć udział w niedzielnym spotkaniu z Papieżem.

Co rzadkie w Rzymie, zwiedzanie Bazyliki św. Piotra gdzie znajduje się grób św. Jana Pawła II, jest bezpłatne. Warto zobaczyć to miejsce.

Dodatkowe miejsca do zwiedzania na terenie Bazyliki i Watykanu mogą być jednak płatne.

Będąc w Rzymie podczas spacerów warto odwiedzać liczne Kościoły. W każdym z nich znajdziemy liczne piękne ołtarze, obrazy czy rzeźby. Udział we mszy też jest ciekawym przeżyciem. Nieznajomość języka nie powinna peszyć, włoskiego naprawdę miło się słucha.

Trasa Starożytny Rzym

Zwiedzanie Rzymu warto podzielić sobie według pewnych epok historycznych. Na trasie Starożytnego Rzymu warto zwiedzić następujące miejsca:

Koloseum; Palatyn; Taras widokowy na Palatynie; Forum Romanum; Kolumna Trajana; Ołtarz Ojczyzny; Kapitol; Fontanna Żółwi; Fontannę Żółwi

po wyczerpującym zwiedzaniu licznych historycznych miejsc starożytnego Rzymu warto zachować sobie na sam koniec. Wszystko przez bardzo urzekającą legendę tego miejsca.

Związana jest ona z hulaszczym księciem Mattei, znanym z zamiłowania do hazardu, który w ciągu jednej nocy przegrał cały dobytek. Złe wieści szybko się rozchodziły, dotarły również do jego przyszłego teścia. Ojciec młodej, usłyszawszy o bankructwie księcia, chciał zerwać zaręczyny. Książę pomyślał, że skoro w ciągu nocy stracił wszystko, co miał, to w ciągu następnej nocy zbuduje coś oszałamiającego, aby nie uważano go za biedaka. I wybudował okazałą fontannę. Nazajutrz zaprosił teścia do pałacu i przez salonowe okno pokazał mu swoje arcydzieło – wspaniałą fontannę, tym samym odzyskując jego zaufanie i rękę panny młodej. Nazajutrz kazał jednak zamurować okno pałacowe, aby nie przypominało mu o upokorzeniu, jakiego doznał.

Tyle barwnej legendy, bo w rzeczywistości pałac powstał w 1616 roku, a więc prawie 30 lat później po wybudowaniu fontanny, a książę prawdopodobnie wypożyczył fontannę na jedną noc z pobliskich ogrodów, aby ratować swój honor.

Fontannę wykonał florentyńczyk Taddeo Landini w latach 80 -tych XVI wieku według projektu Jacopo della Porta. Czterej chłopcy, opierający swoje stopy na brązowych delfinach, popychają cztery małe żółwie, które usiłują wdrapać się do basenu z wodą. Początkowo na miejscu żółwi miały być delfiny, te jednak powędrowały na Campo de’ Fiori, aby ozdobić Fontannę della Terrina. A żółwie prawdopodobnie wykonał Bernini na zlecenie papieża Aleksandra VII podczas prac restauracyjnych w 1658 roku.

Trasa Rzym Renesans – Barok

Podczas tej trasy, która będzie miała ok. 4,5 kilometrów wartymi miejscami odwiedzenia są:

Zamek św. Anioła; Plac Navona; Fontanna Czterech Rzek; Panteon; Kolumna Marka Aureliusza; Fontanna Di Trevi; Plac Hiszpański – słynne schody hiszpańskie;  Villa Medici – piękne ogrody i rezydencja z widokiem tarasowym na Rzym; Ogrody Borghese; Plac del Popolo; Bazylika Santa Maria del Popolo;

Zdecydowanie najwięcej turystów próbuje zrobić zdjęcie przy fontannie di Trevi. Urzeka ona szczególnie wieczorową porą gdy mieni się w uroczym podświetleniu. W kościele obok fontanny można wybrać się na darmowe koncerty arii, które śpiewane we włoskim języku ukoją nas słuch i duszę.

Przy schodach hiszpańskich znajdziemy salony największych marek modowych jak Gucci, Prada, Dior czy Valentino.

Spacerowicze powinni skorzystać z odwiedzenia Willa Medica oraz Ogrodów Borghese.

Jeśli ktoś jest fanem piłki nożnej warto podczas pobytu w Rzymie zaplanować wyjazd na mecz AS Roma na legendarny stadion Stadio Olimpico. Bilety wbrew pozorom nie kosztują fortuny. Można je zakupić spokojnie przez internet będąc jeszcze w Polsce.

Na co uważać? – Przyjaciele z pamiątkami z Afryki

Jak na każdym wyjeździe czeka na turystów poza przyjemnościami trochę niebezpieczeństw. Na naiwności turysty żerować jest przecież najłatwiej. O rachunkach w restauracji już Wam wspominaliśmy. Teraz jednak najważniejsza wskazówka. Na ulicach Rzymu często zamiast przystojnych brunetów z włoskich filmów spotkać możemy czarnoskórych przyjaciół z Afryki. Oferują oni nam na początku w ramach przyjaźni polsko- afrykańskiej figurkę słonia czy inne elementy drobnej pamiątki z Wietrznego Miasta. Gdy myślimy, że otrzymaliśmy miłą pamiątkę od dobrego człowieka, który nas polubił okazuje się, że po kilku minutach fajnej rozmowy padają propozycje wsparcia finansowego naszego nowego przyjaciela z innego kontynentu. Stajemy w niezbyt komfortowej sytuacji gdyż zazwyczaj owego słonika czy bransoletkę mamy już na ręku. Najlepszą radą by stale nie tracić pieniędzy na wsparcie naszych nowych przyjaciół jest unikanie kontaktu i nie reagowanie na ich przyjacielskie zaczepki i pozdrowienia.

Po prostu relaksujmy się widokami Rzymu i unikajmy okazji łatwego zdobycia darmowej pamiątki. Bo jak to w życiu nic nie ma za darmo….

Zwiedzanie Rzymu rozkręca się z dnia na dzień…. Przyjeżdżając tu raz, na pewno będziesz marzył by wrócić tu ponownie bo z całą pewnością doba w Rzymie jest za krótka ….

Red

Rzym – ważne informacje

Stolica Włoch

Liczba mieszkańców: 2,8 mln osób

Atrakcje turystyczne: Watykan, Koloseum, Schody Hiszpańskie, Fontanna Di Trevi, Ogrody Borghese i inne

Koszt biletu lotniczego: ok. 250-400 złotych/ osoby w 2 strony

Noclegi, hotele, apartamenty: już od 1000 -2000 /2 osoby – 5-7 dni

Waluta: euro

Jedzenie: Pizza, Makarony, Rissoto, Tiramisu, Espresso, Wino

Koszt dla 2 osób (Noclegi+ Samolot) od 5 do 7 dni: ok. 1500 – 2500 PLN

 

logo-czarne

Komentarze

comments

Zobacz również

art

Wielkie oszczędności bez wychodzenia z domu! – tego jeszcze nie było

Wielu z nas nie w obecnym zabieganym świecie, nie ma czasu aby wyszukać odpowiednią ofertę ...

insta