Strona Główna / Kultura i Rozrywka / Remigiusz Grzela zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Zapatrzenie”
52913841_10219961663691583_3346592805706268672_n

Remigiusz Grzela zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Zapatrzenie”

Znany dziennikarz, pisarz i dramaturg – Remigiusz Grzela zaprasza wszystkich mieszkańców swojego rodzinnego miasta na wernisaż wystawy pt. „Zapatrzenie”. Kolekcję prywatnych fotografii, m.in. osób i miejsc mu bliskich, będzie można podziwiać w Galerii A im. Michała Faryseja Starogardzkiego Centrum Kultury. Wernisaż odbędzie się 12 kwietnia o godz. 18:00.

Zdjęcia, które zobaczymy, kolekcjoner pokazuje publicznie po raz pierwszy, i to w swoim rodzinnym mieście, pochodzą z jego prywatnej kolekcji. Na co dzień stoją w jego pracowni. Lubi na nie patrzeć. Nie tylko dlatego, że są na nich jego bliscy, choć nigdy nie poznał swoich pradziadków… Uważa, że choć świat się zmienił, coraz trudniej dzisiaj skupić się, wyciszyć, po prostu pomyśleć i żyć chwilą. Wciąż zdarza mu się w coś zapatrzeć…

baner 2

-Jest taka czarno-biała fotografia Walerii i Augustyna Dunstów, moich pradziadków, zrobiona w 1932 roku w ogrodzie w Borzechowie. Siedzą przy nakrytym obrusem stole, na nim butelka wina i kryształowe kieliszki. A oni siedzą zamyśleni, a może wcale nie… – opowiada Remigiusz Grzela.

Dla Remigiusza Grzeli kolekcjonowanie fotografii i patrzenie na nią w zadumie, to poprostu pasja.

– „Zapatrzenie” to adekwatny tytuł do tego co chce pokazać, bo oddaje pewną czułość kolekcjonera. Nie zawsze kupowałem fotografie w dobrym stanie. Bywało, że były zgięte, złamane, zniszczone. Chciałem je mieć, bo się w nie zapatrzyłem – dodaje autor książki „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”.

– Pisząc próbuję poznać różne perspektywy, zbliżyć się do czyjejś wrażliwości, objąć coś czułością, czasem coś zatrzymać w kadrze. Moją wyobraźnię pobudza sztuka. Kocham malarstwo i fotografię. Zwłaszcza fotografia wydaje mi się bezbronna, łatwopalna, krucha jako przedmiot, zazwyczaj nie dość ceniona – mówi dalej dziennikarz.

-. Jako kolekcjoner mógłbym powiedzieć szczerze: to zdjęcia, które kocham. Są tu pojedyncze fotografie lub ich serie autorstwa m. in. Ludwika i Edwarda Hartwigów, Zofii Chomętowskiej, Zofii Nasierowskiej, Czesława Olszewskiego, Stefana Arczyńskiego, Marka Karewicza, Ryszarda Horowitza, Anety Grzeszykowskiej, Tadeusza Rolke a nawet Steve’a McCurry’ego. Życząc wszystkim wspólnego „zapatrzenia się”, zapraszam serdecznie na wystawę – puentuje autor wielu zbiorów rozmów, wywiadów-rzek, dramatów, książek reporterskich i powieści.

W 2016 roku Remigiusz Grzela odwiedził Starogard z Barbarą Krafftówną. Wspólnie promowali książkę „Krafftówna w krainie czarów”. W kwietniu ubiegłego roku przywiózł do Starogardu Ewę Błaszczyk, która zaprezentowała starogardzianom monodram „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”, jego autorstwa. W kwietniu 2018 roku został nagrodzony przez Radę Miasta Starogardu Gdańskiego medalem „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”

Komentarze

comments

Zobacz również

popieluszko2

Ks. Jerzy Popiełuszko wzorem do naśladowania w czasach upadku wartości na świecie. „Zło, dobrem zwyciężaj”

Dziś, 19 października, mija 35 rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, który zmarł za głoszenie ...