https://dragondeweloper.pl/
Strona Główna / Finanse / Pracownicze Plany Kapitałowe mają zabezpieczyć godne emerytury. Poznaj plusy i minusy programu
piggy-bank-850607_960_720

Pracownicze Plany Kapitałowe mają zabezpieczyć godne emerytury. Poznaj plusy i minusy programu

Od lipca 2019 roku ruszyły w Polsce Pracownicze Plany Kapitałowe. Póki co do programu będą włączeni pracownicy zatrudnieni w firmach gdzie pracuje więcej niż 250 pracowników. Później zaczną dołączać mniejsze firmy. Czy nowy pomysł rządu na zabezpieczenie emerytalne Polaków to dobry pomysł?

PPK – na czym polegają?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają być dodatkowym tzw. filarem wsparcia przyszłych polskich emerytów. Jeśli zaczniemy odkładać środki w PPK to nasza emerytura będzie wypłacana z ZUS, i z tego co odłożymy przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat w PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe są programem, który daje możliwość zabezpieczenia godnej emerytury i życia oraz gwarancję ze strony państwa – mówił entuzjastycznie nastawiony do programu Premier podczas konferencji inaugurującej program.

baner 750

Plusem Pracowniczych Planów Kapitałowych niewątpliwie jest ich dobrowolność. PPK są programem długoterminowego, dodatkowego oszczędzania, który współtworzą i współfinansują Państwo, pracodawca i pracownicy.
Według założeń rządowych środki zebrane na indywidualnym koncie pracownika będą wyłącznie jego własnością – mogą być w każdej chwili wypłacone i są dziedziczone.

To ile zaoszczędzimy będzie zależało głównie od tego, ile miesięcznej składki będzie przekazywał zarówno pracodawca, jak i pracownik. Państwo bowiem dopłaca nam tylko raz do roku. Prezentujemy wszystkie możliwości:

wykres 2

PPK to szansa dla polskiej giełdy

Likwidacja OFE oraz duży strach Polaków do funduszy inwestycyjnych po upadku Banku Lehmann Brothers spowodował, że na polskiej giełdzie brakuje płynności i borykamy się z małymi obrotami. PPK mogą to zmienić. Według szacunków Ministerstwa Finansów w pierwszym etapie, który właśnie ruszył do programu przystąpi ok. 3,3 mln pracowników zatrudnionych w największych przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 pracowników. Drugi etap od 1 stycznia 2020 r. obejmie przedsiębiorstwa zatrudniające 50-249 pracowników i przystąpi do niego ok. 2 mln osób. Do trzeciego od 1 lipca 2020 r. przystąpi ok. 1,1 mln osób pracujących w firmach zatrudniających 20-49 pracowników. Do ostatniego czwartego etapu od 1 stycznia 2021 r. powinno przystąpić ok. 5,1 mln pozostałych pracowników.

Według szacunków GPW potencjalne roczne napływy środków na rynek akcji polskich może wynieść: 0,6 mld zł w 2019 r., 2,7 mld zł w 2020 r. oraz 3,8 mld zł w 2021 r. W kolejnych latach aż do roku 2030 r. napływy te powinny się zwiększać stopniowo do poziomu 4,4 mld zł rocznie.

PPK to przede wszystkim świetny interes dla rządzących. Dlaczego?

PPK w swoim założeniu mają zaoferować uczestnikom taki sam portfel inwestycyjny uzależniony od wieku uczestnika. W założeniu ma to uwzględniać „konieczność ograniczania poziomu ryzyka inwestycyjnego w zależności od wieku uczestnika PPK”. Czyli im jesteś starszy, tym mniej akcji masz w portfelu, za to trzymasz więcej obligacji.

Według wstępnych założeń, na 5 lat przed docelowym wiekiem emerytalny w naszym portfelu powinniśmy mieć od 70 do 90 % obligacji. Na 10 lat przed docelową emeryturą udział obligacji ma wynosić od 50 do 75 % całości portfela.

Oznacza to, że nasze pieniądze starannie odkładane przez kilkadziesiąt lat trafią koniec końca w większości w obligacje Skarbu Państwa i obligacje spółek Skarbu Państwa. Obligacje zaś to nic innego, jak udzielenie kredytu przez obywatela dla Państwa lub spółki Skarbu Państwa. W zamian za ten kredyt Państwo lub Spółka Skarbu Państwa obiecuje nam za pożyczone pieniądze oddać środki z procentem po określonym czasie. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy Państwo będzie niewypłacalne lub przeżywało trudności ekonomiczne, np. zbyt duży wskaźnik długu do wielkości PKB. Czy warto na sam koniec swojego programu emerytalnego posiadać portfel, który w całości uzależniony jest praktycznie od kondycji Państwa? Czy można tu mówić o dywersyfikacji inwestowania?

Dodatkową ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest też sprawa opodatkowania wypłat. Oszczędności najlepiej wypłacić dopiero po 60 roku życia. Jeśli jednorazowo wypłacimy wtedy 25 % oszczędności, a pozostałe 75 % będziemy wypłacać co miesiąc w 120 ratach przez 10 lat to będziemy wtedy zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych.

Jeśli jednak po 60 roku życia zdecydujesz się wypłacić wszystkie oszczędności lub zdecydujesz się na mniejszą ilość wypłacanych rat np. przez 5 lat to wypłacane środki będą podlegały opodatkowaniu w wysokości 19 %. Kto na tym zarobi? Skarb Państwa.

PPK jest więc nową formą oszczędzania na emeryturę. Zanim jednak się na nią zdecydujemy warto poznać wszystkie szczegóły programu, które dostępne są na stronie https://www.mojeppk.pl/

red nacz.

logo-czarne

Komentarze

comments

Zobacz również

SONY DSC

Nietrzeźwy motorowerzysta zderzył się z audi

Podczas minionego weekendu policjanci z Kalisk interweniowali wobec skrajnie nieodpowiedzialnego motorowerzysty, który mimo braku uprawnień ...