Strona Główna / Finanse / Polska po stronie Komisji Europejskiej! – kto by się spodziewał…
apple

Polska po stronie Komisji Europejskiej! – kto by się spodziewał…

Od kiedy rządy w Polsce objął rząd PiS, słyszymy o nieustannym sporze pomiędzy naszym krajem a urzędnikami z Brukseli. Jest jednak sprawa, które dwie zwaśnione strony połączyła. O co chodzi?

Polska wsparła bowiem Komisję Europejską w unijnym Trybunale Sprawiedliwości. Chodzi o spór, w jakim jest UE z Irlandią, w sprawie odzyskania 13 miliardów euro podatku od wielkiego koncernu Apple.

W zeszłym roku Komisja Europejska orzekła, że koncern Apple płacił od zlokalizowanej w Irlandii działalności niewielkie podatki i było to równoznaczne z pomocą publiczną.

Według Komisji indywidualne interpretacje prawa podatkowego z 1991 r. i 2007 r. wydane przez Irlandię wobec kalifornijskiej firmy „znacznie i w sztuczny sposób” zaniżyły wielkość podatku odprowadzanego przez korporację w tym kraju.

Komisja Europejska uznała więc, że to na rządzie z Dublina spoczywa obowiązek odzyskanie 13 miliardów niezapłaconych podatków (plus odsetki) za lata 2003- 2014. Problem leży jednak w tym, że Irlandia nie chce walczyć o te pieniądze, gdyż podważyłoby to reputację tego kraju jako symbolu niskich podatków.

Władze w Dublinie zdecydowały, że odwołają się od decyzji unijnych urzędników do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Polska staje więc po stronie Brukseli w dość istotnym sporze dla UE i jej przyszłości. Gdyby sprawa ta rozstrzygnęła się po myśli brukselskich urzędników, z całą pewnością mogłoby przyjść do kolejnych potyczek z wielkimi międzynarodowymi korporacjami, które wniosłyby tym samym dodatkowe miliardy do unijnej kasy za zaległe lub niskie podatki.

Czy jednak jest sprawiedliwym karaniem kogoś za to, że ten wywalczył sobie niskie podatki? Czy prawo powinno działać wstecz i czy nie doprowadzi to do większych kłopotów niż pożytku dla całej Europy? Czy Polska, stając w tym sporze po stronie Brukseli, czyni dobrze? Czy wynegocjujemy odpuszczenie sankcji wobec naszego kraju po to, by bronić UE przed chciwymi korporacjami? Warto z całą pewnością śledzić tę sprawę. Dla losów naszego kraju może być bardzo kluczowa.

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

luka art 26062018

W latach 2018-2020 najwięcej rodzin utraci dopłaty w kredycie Rodzina na Swoim. Zmniejsz swoje raty i przejdź do innego Bankuǃ

Program Rodzina na Swoim był niezwykle popularny wśród młodych Polaków. Szacuje się, że w latach ...