Strona Główna / Kronika Policyjna / Policjanci kontrolują przestrzeganie obostrzeń w związku z covid-19
Starogard Gdański - Policjanci kontrolują przestrzeganie obostrzeń w związku z covid-19

Policjanci kontrolują przestrzeganie obostrzeń w związku z covid-19

W związku z widocznym spadkiem poziomu respektowania obostrzeń związanych z epidemią Covid-19 starogardzcy policjanci zintensyfikowali działania kontrolne. Sprawdzają autobusy i sklepy, w których wielu mieszkańców naszego miasta zapomniało o używaniu maseczek. Przypominamy, że w takich miejscach nadal są one obowiązkowe.

Wprowadzone i nadal obowiązujące obostrzenia mają nam wszystkim pomóc w walce z koronawirusem. Mieszkańcy Kociewia coraz częściej nie stosują się obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz nie utrzymują w przestrzeni publicznej bezpiecznej, co najmniej 2 metrowej odległości od innych osób. Pamiętajmy, nadal panuje epidemia koronawirusa i wszyscy bezwzględnie muszą stosować się do obowiązujących w tym zakresie ograniczeń, które zostały wprowadzone dla naszego wspólnego dobra.

Do tej pory mundurowi ze Starogardu Gdańskiego interweniowali wobec ponad pół tysiąca osób, którzy nie przestrzegali ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem covid-19. Ponad 300 interwencji dotyczyło naruszenia przepisów o zachowaniu się w miejscach publicznych i lekceważeniu obowiązku zasłaniania twarzy, a blisko 40 niezachowania bezpiecznej odległości między osobami.

Mundurowi coraz częściej otrzymują telefoniczne lub mailowe zgłoszenia od zaniepokojonych mieszkańców, które związane są z nieprzestrzeganiem obowiązujących obostrzeń w małych osiedlowych sklepach, stacjach paliw, marketach, czy środkach transportu publicznego. Policjanci każdy przypadek interwencji oceniają indywidualnie. W zależności od okoliczności zgodnie z obowiązującymi przepisami egzekwują ich przestrzeganie. Funkcjonariusze do chwili obecnej nałożyli ponad 100 mandatów karnych oraz wszczęli blisko 280 czynności wyjaśniających wobec osób, które nie przestrzegały przepisów związanych z obowiązkiem przebywaniem w miejscu odbywania kwarantanny.

Starogardzcy mundurowi podczas codziennych służb zwracają uwagę, czy obowiązujące obostrzenia są przestrzeganie w transporcie publicznym i placówkach handlowych. Każdego dnia ujawniane są kolejne przypadki łamania obowiązujących przepisów. Dotychczas w większości takich sytuacji interwencje kończyły się pouczeniem, jednak w sytuacji ujawnienia rażącego lekceważenia obowiązujących obostrzeń winni będą karani. Stosując się do przepisów, zwiększamy bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem. Osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza mandatem karnym w wysokości do 500 zł sanepid może na taką osobę nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych.

Pamiętajmy, że to na każdym z nas ciąży odpowiedzialność za zdrowie innych, a nasza niefrasobliwość może kogoś kosztować życie.

Komentarze

comments

Zobacz również

Starogard Gdański - Policja - Nadleśnictwo 4

Policjanci i strażnicy leśni dbają o czysty las

Zaśmiecanie lasów na Kociewiu przybiera na sile. Dlatego starogardzcy policjanci oraz strażnicy leśni coraz częściej ...