Strona Główna / Kronika Policyjna / Policja ostrzega, nowa metoda oszustw „Na Blik-a”
Starogard Gdański - Policja ostrzega przed oszustami metodą na BLIKA1

Policja ostrzega, nowa metoda oszustw „Na Blik-a”

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wymyślili nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie wysyłają wiadomość do znajomych osoby, której konto zostało zhakowane i proszą o szybką pożyczkę na zakupy. Bądźmy czujni i zachowajmy ostrożność.

Oszuści zdobywają loginy do znanego portalu społecznościowego i logują się w serwisie na konta naszych znajomych. Następnie przestępcy rozsyłają wiadomość do wszystkich znajomych przypisanych do przejętego konta i proszą o podanie kodu „Blik”, który umożliwiającego dokonanie płatności elektronicznej. Oszuści tłumaczą, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza np. w tym dniu straciła ważność.

baner 2

Taka forma kontaktu może okazać się zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i po otrzymaniu kodu BLIK wypłacą nasze ciężko zarobione pieniądze.

Policjanci radzą, aby przede wszystkim zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby nie były one zbyt łatwe do odszyfrowania. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • W każdym przypadku, gdy ktoś za pośrednictwem internetu prosi nas o pożyczkę zweryfikujmy te informacje osobiście lub telefonicznie.
  • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub znanych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
  • Informujmy dzieci o zagrożeniach jakie mogą wystąpić w trakcie korzystania z internetu.
  • Sprawdzajmy historię przeglądarki oraz kontrolujmy witryny internetowe, które przeglądają nasze pociechy.
  • Zablokujmy te witryny, których według nas mogą być nieodpowiednie lub stanowić jakieś zagrożenie dla naszych pociech.
  • Dbajmy o to, aby nasz system operacyjny oraz oprogramowanie, którego używamy były zawsze aktualne.
  • Jeśli nasze konto na portalu społecznościowym zostało przejęte przez oszustów, którzy rozsyłają wiadomości z prośbą o nr BLIK – jak najszybciej poinformujmy o tym wszystkich naszych znajomych.

Starogardzcy policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Starogard Gdański - Policja ostrzega przed oszustami metodą na BLIKA

Komentarze

comments

Zobacz również

SONY DSC

Nietrzeźwy motorowerzysta zderzył się z audi

Podczas minionego weekendu policjanci z Kalisk interweniowali wobec skrajnie nieodpowiedzialnego motorowerzysty, który mimo braku uprawnień ...