Strona Główna / Męski Świat / Po nowemu jeździmy ul. Kopernika
Kopernika (4 of 8)

Po nowemu jeździmy ul. Kopernika

Pierwszy etap przebudowy ul. Kopernika dobiegł końca. Od ronda św. Wojciecha do ul. Lubichowskiej kierowcy jeżdżą po nowej nawierzchni, a piesi chodzą po wyremontowanych chodnikach. Miasto wydało na to ponad 3 mln zł. Od grudnia obowiązuje tu nowa organizacji ruchu.

Przebudowa ulicy Kopernika to jeden z bardziej wyczekiwanych projektów drogowych w mieście. Ulica należy bowiem do tych najbardziej eksploatowanych dróg w Starogardzie Gdańskim. Jej modernizację podzielono na dwa etapy. Na początku grudnia 2018 r. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A. zakończyło budowę pierwszego fragmentu ulicy na odcinku od skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II ( rondo św. Wojciecha) do skrzyżowania z ul. Lubichowską. Prace trwały 7 miesięcy od początku maja do końca listopada. Budowa kosztowała blisko 3,2 mln złotych. Zadanie zostało dofinansowane kwotą 1,2 mln złotych z rządowego programu na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Za przebudowę kanalizacji sanitarnej i wodociągu ok. 800 tys. zł zapłaciło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR –WiK Sp. z o.o.

– Mieszkańcy mogą korzystać z kolejnej wyremontowanej ulicy, które spełnia aktualne standardy – powiedział Tadeusz Błędzki – zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych. – Jezdnia ma 6 metrów szerokości. Przejścia dla pieszych są doświetlone, a jedno z nich dodatkowo wyposażone w azyl bezpieczeństwa. Po obu stronach jezdni pojawiły się wyremontowane chodniki, zatoczki autobusowe, a na przystankach nowe wiaty. W przyszłym roku drogę przeznaczoną dla pieszych i rowerów, od wjazdu na os. Kopernika do skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II pokryjemy dodatkową warstwą nawierzchni w kolorze czerwonym, która będzie kontynuowana na II etapie przebudowy tj. od ronda do ul. Pelplińskiej – dodał wiceprezydent.

W związku z przebudową ulicy Kopernika zmieniła się organizacja ruchu w obszarze skrzyżowania z ul. Reymonta. Teraz pierwszeństwo maja kierowy jadący ul. Kopernika, a wszyscy kierowcy wyjeżdżający z ul. Reymonta muszą ustąpić im pierwszeństwa – bez względu na to, czy przemieszczają się od strony ul. Lubichowskiej czy Jana Pawła II.

Rozpoczęcie prac przy przebudowie drugiego odcinka Kopernika od skrzyżowania z ul. Pelplińska do ronda św. Wojciecha zaplanowane są na II kwartał 2019 roku. Przebudowa podobnie jak w przypadku etapu pierwszego, obejmie infrastrukturę podziemną, tj. m.in. kanalizację deszczową i sanitarną oraz jezdnię, chodniki, powstanie ciąg pieszo-rowerowy, zatoki postojowe oraz zatoki autobusowe. Doświetlone zostaną przejścia dla pieszych.

Magdalena Dalecka

Komentarze

comments

Zobacz również

Starogard Gdański-Jechał bez pasów i odpowie za przestępstwo drogowe-zdjęcie poglądowe

Jechał bez pasów i odpowie za przestępstwo drogowe

Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca volkswagena, którego zatrzymali do kontroli drogowej policjanci ...

Remi Dom Seniora