Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Po Koronawirusie nadciąga hantawirus… Czy mamy się czego bać?
immunization-4930050_1280

Po Koronawirusie nadciąga hantawirus… Czy mamy się czego bać?

Świat walczy całymi siłami z koronawirusem. Ofiary dotykają coraz to kolejne kraje. Wydawało się, że sytuacja jest opanowana w Chinach, jednak pojawił się tam ostatnio przypadek śmiertelny spowodowany hantawirusem. Czy mamy się czego obawiać?

Chińczyk ofiarą hantawirusa

Dziennik „The Global Times” podał informację, że w miniony poniedziałek zmarł mężczyzna z chińskiej prowincji Yunnan. Wg. Mediów przyczyną był hantawirus. Mężczyzna był pracownikiem jednej z lokalnych fabryk, podczas powrotu z pracy wspólnie z innymi prawdopodobnie pracownikami (29 osób) chory miał gorączkę, ciężko oddychał i zaniepokojeni pasażerowie zawieźli go na pogotowie ratunkowe. Mimo intensywnych prób leczenia pacjent zmarł po kilku godzinach.

Wszyscy pozostali pasażerowie zostali natychmiast objęci kwarantanną i poddani testom na obecność koronawirusa. Ich wyniki były jednak negatywny. Po przeprowadzeniu autopsji także w organizmie Tiana nie wykryto obecności koronawirusa , ale infekcję zwaną hantawirusem, rzadkim patogenem przenoszonym przez gryzonie.

Lekarze uznali, że jest mało prawdopodobne, aby mężczyzna mógł zarazić inne osoby, ponieważ hantawirusy nie przenoszą się drogą kropelkową między ludźmi.

Hantawirusy, należą do rodziny zwierzęcych buniawirusów i są przenoszone głównie przez gryzonie. Niepokojącym jest jednak fakt, że należą one do patogenów zootycznych, a więc przenoszonych między zwierzętami i ludźmi. W tym wypadku chory prawdopodobnie miał kontakt z zarażonym szczurem lub myszą. Oba gatunki są synantropijne. Oznacza to, że myszy i szczury dostosowały się do życia w środowisku człowieka, co stwarza bardzo poważne zagrożenie dla ludzi. Szczególnie niebezpieczne pod względem epidemiologicznym są dwa gatunki szczura: szczur wędrowny (Rattus norvegicus) oraz mniej liczny szczur śniady (Rattus rattus).

Szczęśliwie choroba ta nie przenosi się między ludźmi. Warto jednak pamiętać, że zarażone gryzonie migrują przekazując sobie patogen. Szczególnie narażeni na kontakt z nimi są mieszkańcy wsi.

Jak się można zarazić wirusami przenoszonymi przez gryzonie? Transmisja patogenów, odbywa się wiele sposobów: w wyniku ugryzienia gryzonia lub za pośrednictwem zanieczyszczonych odchodami, moczem lub wydzielinami gryzoni pokarmów lub wody.

Wygląda więc na to, że hantawirus nie spowoduje raczej takiej pandemii jak koronawirus. Warto jednak nie bagatelizować sprawy i zadbać na naszych osiedlach i innych miejscach o skuteczną walkę z gryzoniami i jej nie bagatelizować.

Red. Źródło msn.com

Komentarze

comments

Zobacz również

connection-4884862_1920

Za nami kolejny dzień walki z koronawirusem. Trzy nowe przypadki w województwie

Za nami kolejny dzień walki z koronawirusem. W naszym województwie w tej chwili (stan na ...