https://dragondeweloper.pl/
Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Od lipca niektóre leki będą dostarczane do domu niepełnosprawnego pacjenta przez kuriera lub farmaceutę
leki

Od lipca niektóre leki będą dostarczane do domu niepełnosprawnego pacjenta przez kuriera lub farmaceutę

Od lipca b.r. osoba niepełnosprawna będzie mogła złożyć zamówienie na leki, na receptę, które następnie zostaną jej dostarczone przez farmaceutę lub kuriera. Nowelizacja ustawy przewiduje również listę leków, które ze względów bezpieczeństwa nie będą mogły być przewożone.

Umożliwienie dostawy leków jest odpowiedzią na postulaty samorządu aptekarskiego. Resort zdrowia podkreśla, że sprzedaż wysyłkowa i dowóz leków do domu będzie dużym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych. Jednak zgodnie z projektowanymi przepisami, farmaceuta za dowiezienie leku do domu będzie miał prawo doliczyć dodatkowe opłaty.

baner 2

– Chcemy od lipca br. umożliwić dowóz leków przez farmaceutę do domu niepełnosprawnego pacjenta. W ten sposób będą mogły być dostarczane wybrane leki i wyroby medyczne – tłumaczył wiceminister Janusz Cieszyński

To rozwiązanie wymaga jeszcze wydania rozporządzenia ministra zdrowia. Zostaną w nim określone warunki, w jakich należy przechowywać leki w trakcie transportu, by wciąż nadawały się do spożycia i nie stanowiły żadnego niebezpieczeństwa.

Niektóre leki znajdą się na liście zakazanych do wysyłki

Wysyłane nie będą mogły być leki deficytowe, czyli takie, które są regularnie ogłaszane w obwieszczeniu ministra zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej. Dodatkowo zamawiać wysyłkowo będzie można tylko leki wypisywane na receptę.

Z transportu będą wykluczone np. substancje psychotropowe, drogie leki cytostatyczne, antybiotyki, czy wrażliwe na przechowywanie insuliny. Niewłaściwe warunki przechowywania, np. wysoka temperatura, mogłyby niebezpiecznie zmienić ich właściwości. Mogłoby to mieć wpływ na aktywność substancji czynnej leku i powodować jej zmianę na substancję niebezpieczną dla organizmu ludzkiego.

Farmaceuta i kurier, czy tylko farmaceuta?

Nowelizacja wymaga jeszcze kilku uściśleń. Naczelna Izba Aptekarska zaleca by tylko farmaceuta był odpowiedzialny na dowóz leków. Przewóz transportem kurierskim, z różnych względów może być o wiele bardziej niebezpieczny. Ponadto farmaceuta mógłby również niejako pełnić funkcję opieki medycznej, tzn. sprawdzić stan leków osoby obłożnie chorej i wytłumaczyć dawkowanie leków.

Ponadto farmaceuta jest nadzorowany przez inspektora, a firma kurierka nie ponosi żadnej odpowiedzialności za właściwy transport leków.

Więcej informacji będziemy otrzymywać sukcesywnie.

Źródło: prawo.pl

Komentarze

comments

Zobacz również

klinika art

OPERACJE ZAĆMY w ramach NFZ w Klinice Potocki

„W Klinice Potocki w Braniewie wykonywane są bezpłatne zabiegi operacji usunięcia zaćmy w ramach umowy ...