Strona Główna / Gniew / Młodzieńcza poezja Karola Wojtyły zanim zapukał do bram seminarium
Architektura Wiary (2)

Młodzieńcza poezja Karola Wojtyły zanim zapukał do bram seminarium

Muzyczny koncert poezji „Architektura wiary” pragnie przybliżyć świat poetyckich rozmyślań i formowania się przestrzeni duchowej 19-to letniego Karola Wojtyły, jednego z najwybitniejszych ludzi w dziejach XXI wieku i świata. Takie właśnie wydarzenie czeka na wiernych, którzy we wtorek, 11 września, odwiedzą kościół Narodzenia NMP w Piasecznie k. Gniewu. Tam, aktor Teatru Rampa, Maciej Gąsiorek przedstawi m.in. młodzieńcze wiersze przyszłego papieża.

Młodzieńcza poezja Karola Wojtyły jest niezwykła. Napisana w latach 1937-1939 posługuje się słowem wpisanym w miejsce szczególne, bowiem Kraków jest miastem polskich mitów i legend, miastem-cmentarzem polskich książąt i królów, miastem, w którym wieszczy duch Norwida i Wyspiańskiego rozpalał serca i umysły wszystkich Polaków.

Karol Wojtyła pisał te utwory jako młodzieniec pełen poetyckiej, słowotwórczej pasji, któremu nie był obcy słowiański rodowód polskich ziem jak również duch ateńskiej demokracji – w kulturze i sztuce łączący obecność dwóch światów: bóstw mitologicznych i prostego człowieka; demokracji, która jest umiłowaniem wolności i piękna. Krocząc drogą wolności ducha Karol Wojtyła zawarł w tych utworach

Wykonanie:
Maciej Aleksander Gąsiorek – aktor Teatru Rampa ( recytacja, flet, reżyseria )
Paweł Listwon – organy

W koncercie wykorzystano poezje z „Renesansowego Psałterza” Karola Wojtyły, muzykę ludową, sakralną i utwory J.S. Bacha.

Komentarze

comments

Zobacz również

ffoto013

XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP i XV Powiatowe Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego OSP Powiatu Starogardzkiego

15 czerwca 2019 r. w Kaliskach odbyły się XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarniczych ...