Strona Główna / Finanse / Kryzys z Turcji może być zabójczy także dla Polski! – czy rząd PiS będzie w stanie utrzymać swoje socjalne programy?
turcja

Kryzys z Turcji może być zabójczy także dla Polski! – czy rząd PiS będzie w stanie utrzymać swoje socjalne programy?

W minionym tygodniu wszyscy z zainteresowaniem przyglądali się panice na giełdach w Turcji i zachowaniu europejskich rynków finansowych. Niestety problem kraju Prezydenta Erdogana już wkrótce może dotknąć także Polskę, gdyż również nasz kraj i polskie firmy posiadają spore zadłużenie w walucie obcej.

Złotówka zyskała ponad 12% do tureckiej liry. Niestety złotówka traciła do większości innych walut, a WIG20 na giełdzie spadł w 1 dzień o blisko 3,5%!

Prezydent Erdogan ma spory kłopot w niedalekiej przyszłości. Jego imperialne plany o wielkości Turcji i nieodpowiednie centralne sterowanie gospodarką może wkrótce doprowadzić do potężnego kryzysu gospodarczego. Miniony tydzień doprowadził do olbrzymiej przeceny tureckiej liry. Polska złotówka w ciągu piątku umocniła się do tej waluty o 12 %. Wszystko przez wyciek raportu EBC, do którego dotarł Financial Times. Przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego analizują w nim istotną ekspozycję, którą na Azję Mniejszą ma europejski sektor bankowy i wyrażają obawy o to, że tureckie przedsiębiorstwa (zadłużone w około 40% w walutach obcych) nie będą w stanie regulować swoich zobowiązań, gdy turecka waluta spada w otchłań.

Niestety rynkom finansowym nie pomagają również populistyczne wystąpienia Prezydenta Turcji, który występuje w wiecowym stylu. Kolejny raz zaapelował do Turków o sprzedawanie walut i złota, by wesprzeć turecką walutę.

Kto o zdrowych zmysłach ma bowiem w obecnej przecenie kupować turecką lirę, jeśli na horyzoncie jest jeszcze w krótkim okresie spora przecena na tej walucie. Jak widać, populistyczne przemowy niewiele znaczą, a Turcy masowo nie wyprzedali ani zagranicznych walut ani złota.

Czy Polskę również czeka podobny kłopot?

Problemy Turcji były widoczne już na horyzoncie od kilku lat. Prezydent Erdogan próbował centralnie sterować gospodarkę, jednak popełniał podstawowe ekonomiczne błędy. Przy rosnącej inflacji nie podnosił stóp procentowych a to wpływało na niską atrakcyjność inwestycyjną Turcji i nie powstrzymywało wzrostu cen. W efekcie Turcy z roku na rok tracili efekt siły nabywczej.

O problemach Turcji pisaliśmy w artykule poniżej.

http://www.bogatyelblag.pl/czy-turcy-panuja-nad-gospodarka-inflacja-na-poziomie-11-lira-turecka-oslabila-sie-do-polskiego-zlotego-o-16,80801.html

Również w sferze światopoglądowej i wolności osobistej zaczęto dokonywać radykalnych zmian jak chociażby zakaz sprzedaży alkoholu po 22.

http://www.bogatyelblag.pl/nowe-rygorystyczne-przepisy-w-turcji-dotyczace-alkoholu,16167.html

Były też próby, i to skuteczne, podporządkowania sobie instytucji publicznych czy resortów siłowych.

Niestety działania Prezydenta Erdogana pokazują, że sny o potędze światowej mogą być przy skomplikowanej strukturze gospodarczej świata szybko zrewidowane. W ostatnim czasie Polska również zapomina o tym, że dobra sytuacja gospodarcza nie będzie trwać wiecznie. Polski rząd po wprowadzeniu dobrego programu 500 + rozpędza się z kolejnymi ofertami socjalnymi np. z wyprawką 300 złotych, dopłaty do czynszów, Mieszkania + itd. Itp. , które mają pomóc wygrać kolejne wybory.

Niestety powoduje to napływ olbrzymiej ilości pieniędzy na rynek co skutkować może w przyszłości olbrzymim skokiem cen. Dodatkowo utrzymujemy niskie stopy procentowe, czyli wypisz wymaluj scenariusz rodem z Turcji. Dodajmy do tego zadłużenie w walutach obcych kraju i przedsiębiorstw oraz sporo zapędów i otwierania przez rząd frontów walki z Unią Europejską czy innymi krajami ze świata.

Przyszłość może nie być różowa. Jeśli polski rząd dalej będzie rozdmuchiwał socjalne programy, to po Turcji możemy być kolejnym krajem na celowniku rynków finansowych. Okres dobrej koniunktury powinien być bowiem czasem na odkładanie nadwyżek na czas dekoniunktury, która zawsze może nadejść. Być może jest już u bram Polski…

Jeśli nadejdzie a złotówka i polskie obligacje doznają ataku spekulacyjnego to Polskę nie posiadającą zgromadzonych nadwyżek czekają trudne czasy a wszystkie programy socjalne mogą prysnąć jak bańka mydlana!

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

ffoto013

XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP i XV Powiatowe Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego OSP Powiatu Starogardzkiego

15 czerwca 2019 r. w Kaliskach odbyły się XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarniczych ...