Strona Główna / Finanse / Koncerny budowlane będą musiały płacić swoim podwykonawcom – rewolucyjny plan Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro
shipyard-2458150_960_720

Koncerny budowlane będą musiały płacić swoim podwykonawcom – rewolucyjny plan Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro

Podczas przygotowań do Mistrzostw Europy w piłkę nożną w 2012 za rządów PO- PSL, gdy Polska była jednym wielkim placem budowy, wielu podwykonawców wielkich koncernów budowlanych przeżyło bankructwo. To były życiowe dramaty, gdy za wykonaną pracę za tysiące czy miliony złotych małe firmy nie otrzymywały żadnych pieniędzy. Teraz ma się to zmienić.

Rewolucyjny plan Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce bowiem wprowadzić prostą i przejrzystą zasadę, że pieniądze możesz otrzymać dopiero, wtedy gdy zapłacisz swojemu podwykonawcy. Projekt nowego prawa minister Ziobro przedstawił wraz z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Warchołem oraz m.in. senatorami PiS Janem Żarynem, Rafałem Ambrozikiem oraz posłem PiS Grzegorzem Wojciechowskim. Będzie to projekt zapobiegający nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad.

Jak dodał Ziobro, „wprowadzimy zasadę, że będzie istniał fundusz, na który będą trafiać pieniądze”. „Zanim główny wykonawca, główne konsorcjum, z reguły zagraniczna wielka firma budowlana, otrzyma pieniądze na swój rachunek, musi udowodnić, że zapłaciła podwykonawcy” – wskazał.

„Wprowadzimy też rozwiązania, które mają na celu rozstrzygnąć ewentualne sporne kwestie pomiędzy głównym inwestorem, a podwykonawcami” – powiedział minister. Jak zaznaczył „dziś, kiedy jest spór, sprawa trafia do sądu, a w sądach sprawy ciągną się długimi latami”.

By szybko rozstrzygnąć takie spory prawne, minister chce tworzyć specjalne komisje, które w szybkim czasie będą miały rozstrzygać spory pomiędzy inwestorem a podwykonawcą. W oparciu o ich decyzje środki będą mogły być wypłacane z funduszu powierniczego, który będzie się znajdować w jednym z Banków.

Nowy plan rządu PiS pokazuje, że nowy rząd chce sprawić, by Państwo było skuteczne, by nie istniało tylko teoretycznie. Czasy sprzed EURO 2012, gdy oszukano wiele małych firm oraz ich rodzin miejmy nadzieję, że nie będą już istniały w takiej skali jak kiedyś.

Red. Źródło stooq.pl

Komentarze

comments

Zobacz również

ffoto013

XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP i XV Powiatowe Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego OSP Powiatu Starogardzkiego

15 czerwca 2019 r. w Kaliskach odbyły się XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarniczych ...

Remi Dom Seniora