Strona Główna / Slider - Strona Główna / Kociewiacy dla Hospicjum
Kociewiacy dla Hospicjum

Kociewiacy dla Hospicjum

Ponad 15 tysięcy złotych udało się do tej pory zebrać ze zbiórek pieniędzy na rzecz hospicjum, które powstanie w Starogardzie Gdańskim na bazie działającego w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym Medpharma oddziału opieki paliatywno-hospicyjnej. 26 kwietnia odbył się I Kociewski Piknik dla Hospicjum.

Impreza rozpoczęła się barwnym korowodem. Uczestnicy prowadzonego przez ks. dziekana Józefa Picka marszu ze śpiewem na ustach przeszli ulicami miasta. Głośno rozbrzmiewały słowa: „Niech Kociewiak każdy wie, że w Hospicjum życie jest. Dołącz do nas, zagraj z nami, dziś Hospicjum pomagamy”. W korowodzie szły przedszkolaki, uczniowie starogardzkich szkół, podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, członkowie grupy roboczej działającej na rzecz budowy hospicjum oraz władze samorządowe.

W trakcie pikniku uczestnicy symbolicznymi papierowymi kwiatami wyznaczali fundamenty przyszłego hospicjum. Placówka pomieści do 30 pacjentów. Pierwsze roboty rozpoczną się pod koniec lata.

Najważniejszym punktem programu I Kociewskiego Pikniku dla Hospicjum było podpisanie listów intencyjnych. Deklaracje współpracy z Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym Medpharma podpisali: prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, Magdalena Forc-Cherek reprezentująca wójta gminy Stanisława Połoma oraz Dorota Dorau i Małgorzata Grzecznowska ze Stowarzyszenia „Można Inaczej”.

– Kiedy rok temu zaczęliśmy intensywnie działać na rzecz stworzenia w naszym mieście hospicjum, po drodze spotkaliśmy tak wspaniałych ludzi, jak przedstawiciele Medpharmy. Podjęli się tego ogromnego trudu, którym jest nie tylko kwestia samego wybudowania placówki, ale potem też jej utrzymania. W imieniu wszystkich mieszkańców Kociewia oraz swoim bardzo im z tego miejsca dziękuję – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Jesienią 2017 r. przedstawiciele Medpharmy podpisali z Narodowym Funduszem Zdrowia 5-letni kontrakt na 8-łóżkowy oddział opieki paliatywno-hospicyjnej. Z pobytu skorzystać będzie mógł każdy przewlekle chory onkologicznie pacjent.

– Długo mówiło się w Starogardzie o potrzebie powstania hospicjum. Teraz jest na to realna szansa. Bardzo chcemy, żeby to się udało. Cieszy nas wszystkich, że już teraz w Medpharmie jest tych osiem łóżek. Jeśli marzy jedna osoba, to jest to ciągle marzenie, ale jeśli o tym samym w tym samym czasie marzy większa grupa ludzi, to już może stać się rzeczywistością – mówiła Urszula Ossowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, członek grupy roboczej działającej na rzecz budowy hospicjum przy prezydencie miasta.

I Kociewski Piknik dla Hospicjum odbył się w ramach akcji społecznej „Kociewiacy dla Hospicjum”. W czasie prowadzonych przez wolontariuszy kwest mieszkańcy miasta zebrali dokładnie 15.157,10 zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup czterech przenośnych koncentratorów tlenu.

Hospicjum, które powstanie w Starogardzie Gdańskim ma już swoich ambasadorów. Do akcji przyłączyli się: wokalista zespołu Raz Dwa Trzy Adam Nowak oraz starogardzianie pięcioboistka Oktawia Nowacka, kickbokser Rafał Nguyen Van oraz wokalistka Ania Szramach. – To, że hospicjum ma powstać akurat w moim rodzinnym mieście miało wpływ na moją decyzję bycia jego ambasadorem, ale nie był to wcale argument najważniejszy. Dużo bardziej istotna jest sama idea. Jeśli swoją obecnością mogę pomóc w powstaniu naprawdę ważnego i potrzebnego miejsca, to zawsze z chęcią to zrobię – stwierdziła Ania Szarmach.

Podczas I Kociewskiego Pikniku dla Hospicjum rozstrzygnięto konkursy plastyczne i rękodzielnicze dla szkół podstawowych i przedszkoli. Można było wpisać się do księgi życzeń dla podopiecznych hospicjum oraz zaznaczyć swoją obecność w przygotowywanych do kapsuły czasu listach gości. Nie mogło zabraknąć też pysznego tortu.

Małgorzata Rogala 

Komentarze

comments

Zobacz również

Senior (37 of 54)

Seniorzy mają nowe miejsce

14 października oficjalnie otwarty został Dzienny Dom SENIOR+ w Starogardzie Gdańskim. Miejsce, w którym osoby ...