Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Koalicja Obywatelska musi się zresetować! Czy dojdzie do wymiany pokoleniowej w kraju i regionie?
art-660x300

Koalicja Obywatelska musi się zresetować! Czy dojdzie do wymiany pokoleniowej w kraju i regionie?

Za nami wybory parlamentarne. Wszyscy ogłaszają zwycięstwo. PiS ma Sejm, opozycja ma Senat, Konfederacja wreszcie wprowadziła swoich Posłów! A co ugrała Koalicja Obywatelska? Można robić dobrą minę do złej gry, ale z tych wyborów najbardziej niezadowoleni mogą być politycy Koalicji Obywatelskiej na czele z Platformą Obywatelską. Czy partia wyciągnie wnioski i odbije się od dna czy też da się wyprzedzić wszystkim innym partiom, które są tuż za nią….?

Koalicja Obywatelska przegrywa kolejne wybory z Prawem i Sprawiedliwością

Lider Platformy Obywatelskiej krzyczy w dniu wyborów, że za 4 lata na pewno Zwyciężymy! Problem w tym, że politycy PO krzyczą tak od 2015 roku i przegrywają wybory za wyborami…. Od krajowych, przez samorządowe aż po europejskie!

Albert Einstein mawiał, że szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów. Niestety politycy Platformy Obywatelskiej od kiedy po raz pierwszy przegrali z PiS co kampanię robią to samo: „Są anty PiS-em”. Nie daje to żadnych efektów, wręcz odwrotnie, o czym mówi mapka Polski, która nie jest już podzielona na ścianę wschodnią i zachodnią.

podzial wg wojewodztw

Dobitnie porażkę Koalicji Obywatelskiej komentuje Marek Konkolewski z Starogardu Gdańskiego, który w minionych wyborach samorządowych w Starogardzie Gdańskim kandydował na Prezydenta Starogardu Gdańskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

6pak PO

rozliczenia

Jeśli Platforma Obywatelska marzy ciągle by zdetronizować rządzący PiS to najwyższy czas by nie zrzucała winy na system liczenia głosów, a przygotowała realny plan wygrania kolejnych wyborów. Tak zrobił niegdyś Prezes Jarosław Kaczyński, który również przegrywał non stop z Donaldem Tuskiem. Ustalił strategię i przyczyny porażki, której owoce zbiera po dzień dzisiejszy.

Co zrobić by wygrać? Jedyny ratunek to oddanie władzy młodym politykom! Inaczej Platforma Obywatelska utonie

Gdy Platforma Obywatelska powstawała w 2001 roku zakładali ją:

Andrzej Olechowski – 54 lata (w 2001 roku)

Donald Tusk – 44 lata (w 2001 roku)

Maciej Płażyński – 43 lata (w 2001 roku)

Przyjrzeliśmy się na kogo obecnie jako liderów w wyborach parlamentarnych postawiła Koalicja Obywatelska. Są to:

Grzegorz Schetyna (lider formacji) – 56 lat

Małgorzata Kidawa- Błońska (kandydatka na Premiera) – 62 lata

Bogdan Borusewicz (kandydat na Marszałka Senatu) – 70 lat

Wydaje się to najgorsze z możliwych rozwiązań. Koalicja Obywatelska jako swoje twarze stawia na osoby dojrzałe i z doświadczeniem. Kierunek jest raczej mylny gdyż w grupie wiekowej 50 + Prawo i Sprawiedliwość jest wśród wyborców absolutnym pewniakiem i trudno w tej grupie powalczyć o dobry wynik. Tu batalia została już przegrana.

wyniki wyborow wg wieku

Koalicja Obywatelska jeśli myśli o wygranych wyborach w przyszłości musi postawić na walkę o wyborców w grupie wiekowej 18-49 lat. Tam do PiS traci najmniej i w tej grupie wiekowej musi wymyśleć realny i wiarygodny program by osiągać wynik w wysokości poparcia ok. 40-50 %. W tej grupie wiekowej łatwo będzie powalczyć o spadek poparcia PiS gdyż również o tą grupę wiekową walczy Konfederacja, która będzie w przyszłości zabierać głosy PiS.

Co bardzo ciekawe o tym by postawić na młodych, jako liderów swoich formacji, wiedzą już od dawna inne partie. Wydaje się, że takiej wymiany pokoleniowej u sterów władzy nie dokonała jedynie Platforma Obywatelska. Spójrzmy bowiem na inne partie.

PiS – Prezes Jarosław Kaczyński wie o tym już od dawna

Prawo i Sprawiedliwość dokonało wycofania najważniejszych swoich polityków do tyłu i ustawienia w pierwszym szeregu młodą generację. Widać, że PiS ma już młode pokolenie polityków, którzy mają realny wpływ na swoje otoczenie polityczne. Oto przykłady:

Młodzi politycy PiS:

Prezydent Andrzej Duda – 47 lat – gdy kandydował na Prezydenta Polski miał zaledwie 43 lata. Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie bał się zaryzykować i wygrał wybory stawiając na młodą nieznaną szerszej opinii publicznej twarz.

Premier Mateusz Morawiecki – 51 lat – Premier Polski, uzyskał ponad 130 tys. głosów, odpowiada za gospodarkę naszego kraju od wielu lat wyznaczając kierunki rozwoju Polski

Kacper Płażyński – 30 lat (kandydat na Prezydenta Gdańska, w obecnych wyborach do Sejmu w bastionie Koalicji Obywatelskiej uzyskał najlepszy wynik wśród wszystkich kandydatów w pomorskim zdobywając ponad 89 tys. głosów! To wszystko zaledwie w wieku 30 lat – notabene to syn ś.p. Macieja Płażyńskiego, który zakładał Platformę Obywatelską)

Patryk Jaki – 34 lata – wiceminister sprawiedliwości, kandydat na Prezydenta Warszawy

Michał Wypij – Poseł z Olsztyna, kandydował na Prezydenta Olsztyna w minionych wyborach – 34 lata

Lewica– stare twarze na sztandarach to już rzadkość

KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej na pierwszy front wysłał Adriana Zandberga i Roberta Biedronia. Wspomaga ich Włodzimierz Czarzasty jednak nikt już SLD nie utożsamia z Leszkiem Millerem, Aleksandrem Kwaśniewskim czyli generacją starszych polityków. Od razu pozwoliło to zdobyć o wiele wyższy wynik procentowy wśród młodych Polaków. Wyższy niż zdobyty przez partię w kraju.

Robert Biedroń – 43 lata

Adrian Zandberg – 40 lat

PSL – Władysław Kosiniak Kamysz to inna jakość niż Waldemar Pawlak

PSL postawiło na młodego Prezesa Władysława Kosiniaka- Kamysza, który stawiając na ryzykowne połączenie z Kukiz’15 zaskoczył wszystkich zdobywając ok. 10 %. Na taki ruch raczej nie zdobył by się nigdy Waldemar Pawlak czy Jarosław Kalinowski. Młodość, to jednak odwaga i zapał do ciężkiej pracy co udowadniał na każdym kroku w kampanii wyborczej Prezes PSL.

Konfederacja – absolutny wzór młodego pokolenia w polityce

Absolutnym objawieniem tych wyborów jest jednak Konfederacja. Owszem jej liderem jest Janusz Korwin- Mikke jednak jako miłośnik wolnościowych poglądów daje on młodej generacji polityków w swojej partii dużą samodzielność i włącza do współtworzenia kampanii partii i tworzenia programu. Wiele jedynek partii to były osoby ok. 30-40 lat. Twórca 100 ustaw i programu gospodarczego Konfederacji dr Sławomir Mentzen ma zaledwie 33 lata.

Konfederacja praktycznie bez dostępu do mediów publicznych i z małą ilością występów w mediach prywatnych, bez wielkich billboardów w miastach zdobyła ok. 1,2 miliona głosów. Wszystko to przez zapał młodych ludzi walczących ramię w ramię z ich kandydatami na Posłów.

Młodzi politycy Konfederacja:

Dr Sławomir Mentzen – 33 lata

https://100ustawmentzena.pl

Artur Dziambor – Poseł – 37 lat

Konrad Berkowicz – Poseł – 34 lata

Jakub Kulesza – Poseł – 29 lat

Krzysztof Bosak – Poseł – 37 lat

Dobromir Sośnierz – Poseł, były Europoseł, 43 lata

Czy Koalicja Obywatelska w kraju i regionie dokona wymiany władz?

Przed Koalicją Obywatelską stoi więc poważne pytanie. Czy stać nas na to by oddać głos i władzę młodemu pokoleniu? Młode pokolenie w PO też musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy nie jest to idealny moment by powalczyć o najwyższe stanowiska w partii i wziąć sprawy w swoje ręce.

Wielu wyborców wskazuje, że takie postacie są. Mowa tu m.in. o:

Rafał Trzaskowski – 47 lat

Borys Budka – 41 lat

Bartosz Arłukowicz – 48 lat

Piotr Cieśliński – 41 lat

Adam Szłapka – 35 lat

Platforma Obywatelska wygrywała kiedyś wybory tym, że rozumiała świat młodych. Nie kojarzyła się z partyjnymi brudnymi szachami. Tą świeżość po latach gdzieś zatraciła. Pokolenie młodych ludzi owszem zmieniło się od 2001 roku, jednak dotrzeć do niego może tylko młoda generacja, która rozumie media społecznościowe, marzenia i ambicje najmłodszych Polaków. Rozumie model nowego patriotyzmu i Państwa nowoczesnego, mniej biurokratycznego.

Nowy rozdział Platformy Obywatelskiej mogą napisać tylko politycy, którzy dotychczas nie mieli wpływu na kluczowe stanowiska i strategię od A do Z w partii. Starsi koledzy powinni im ustąpić.

Okręg 25 – czy popełniono błędy?

W woj. pomorskim i okręgu gdańskim Platforma Obywatelska jak zawsze zdominowała PiS. Szokiem jednak dla wszystkich z całą pewnością może być, że najlepszy wynik indywidualny w regionie uzyskał Kacper Płażyński z PiS. Młody polityk (30 lat) ograł takich liderów Koalicji Obywatelskiej jak Jarosław Wałęsa, Sławomir Neumann czy Agnieszka Pomaska. Z całą pewnością słaby wynik jedynki Sławomira Neumanna (tylko ok. 25 tys. głosów) po słynnych taśmach o mieszkańcach Tczewa kwestionuje również jego przywództwo w regionie w przyszłości.

Wygląda więc na to, że przed Koalicją Obywatelską stoją poważne decyzje nie tylko na szczeblu krajowym ale również w regionie. Czy dojdzie do wielkiej wymiany pokoleniowej we władzach partii?

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

klinika art

OPERACJE ZAĆMY w ramach NFZ w Klinice Potocki

„W Klinice Potocki w Braniewie wykonywane są bezpłatne zabiegi operacji usunięcia zaćmy w ramach umowy ...