Strona Główna / Finanse / Klienci będą mogli skorzystać ze stałej stopy procentowej przy kredytach hipotecznych – KNF pracuje nad rekomendacją S
house-2368389_960_720

Klienci będą mogli skorzystać ze stałej stopy procentowej przy kredytach hipotecznych – KNF pracuje nad rekomendacją S

Polacy kupują coraz więcej nieruchomości. Dużo z nich jest nabywanych przez kredyt hipoteczny a największym ryzykiem dla kredytodawców jest zmienna stopa procentowa. Rekomendacja S nad którą pracuje KNF ma to zmienić.

Stała stopa procentowa – czyli co ma zmienić rekomendacja S

Komisja Nadzoru Finansowego w ostatnim czasie była znana z historii nagrania Leszka Czarneckiego z Getin Bank. Instytucja ta jednak mimo zamieszania medialnego nie śpi i właśnie pracuje nad nowelizacją rekomendacji S.

Rekomendacja chce by banki miały w ofercie także kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową, jest jednak przeciwna wprowadzeniu w rekomendacji opcji „klucz za dług” – wytłumaczył Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF. Dotychczasowy projekt zakładał opcję „klucz za dług”.

baner 004

Opcja „klucz za dług” zakładała w przypadku przeniesienia tytułu własności na rzecz banku zwolnienie kredytobiorcy z spłaty długu. Z kolei stała stopa procentowa zagwarantowała by klientom stałą wartość tzw. WIBOR, który ma wpływ na wysokość raty kredytowej i jest uzależniony od zmian stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej – tłumaczą nam eksperci z firmy Luka Finance.

Gwarancja stałej stopy procentowej może być droższą opcją niż posiadanie zmiennej stopy procentowej jednak klient będzie miał pewność, że jego raty nie wzrosną przez cały okres trwania kredytu niezależnie od zawirowań gospodarczych czego nie gwarantuje absolutnie zmienna stopa procentowa, którą posiada aktualnie większość kredytobiorców – dodają nam eksperci z Luka Finance.

Zgodnie z nowelą banki umożliwiać mają także klientom zamianę kredytu oprocentowanego zmienną stopą procentową na kredyt oprocentowany stałą stopą procentową lub okresowo stałą stopą procentową. Dotyczyć to ma również umów kredytowych zawartych przed wejściem w życie znowelizowanej rekomendacji.

Czy zatem KNF po przykrej aferze z nagraniem przygotuje Polakom miłą niespodziankę?

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

fire-and-water-2354583_1920

Czy PPK to dobry program emerytalny dla Polaków? … Od lewego do prawego

W naszym comiesięcznym cyklu „od lewego do prawego” tradycyjnie zadajemy pytania lokalnym politykom z różnej ...