Strona Główna / Polecamy / JEDNOŚĆ zamiast SOLIDARNOŚĆ? – kulisy rejestracji nazwy NSZZ barwnie opowiedziane przez Andrzeja Gwiazdę
IMG_3716

JEDNOŚĆ zamiast SOLIDARNOŚĆ? – kulisy rejestracji nazwy NSZZ barwnie opowiedziane przez Andrzeja Gwiazdę

W minioną środę w Kinie Sokół uczestnicy spotkania z Andrzejem i Anną Gwiazda przeżyli ponad 2,5 godzinną lekcję patriotyzmu i wspomnień ruchu „Solidarność”.

Zgodnie z zapowiedzią o godz. 18-tej na salę Kina Sokół wkroczyli Państwo Andrzej i Anna Gwiazdowie. Cała sala wstała z miejsc i gromkimi brawami witała czcigodnych gości. Przewodniczący starogardzkiego klubu Gazety Polskiej Sebastian Kucharczyk przedstawił sylwetkę Andrzeja Gwiazdy i poprosił o zabranie głosu.

Andrzej Gwiazda w szeroki sposób opisał ostatnie 25 lat polskiej transformacji z innej strony niż powszechnie przedstawiana jest Polakom w ogólnodostępnych środkach przekazu. Nikt z nas do tej pory nie znał historii powstania NSZZ „Solidarność” i przypadku, który stworzył, że nazwa „Solidarność” zaistniała jako związek zawodowy. Służby specjalne, które przez cały czas od 70-tych lat inwigilowały i wprowadzały do podziemnych struktur tworzących się związków zawodowych swoich ludzi miały przygotowany plan strajków w latach 80-tych. Sala zaskoczona była przede wszystkim informacją o tym, że służby specjalne miały przygotowany scenariusz, że po zakończonych strajkach zarejestrowany miał być Niezależny Związek Zawodowy „JEDNOŚĆ”. Plany pokrzyżowali opozycjoniści skupieni wokół Andrzeja Gwiazdy i Anny Walentynowicz w dniu 17 września 1980 roku (rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku) wpadli na pomysł rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego o nazwie „Solidarność” i wyprzedzili w ten sposób plany służb specjalnych.

Uczestnicy spotkania wysłuchiwali z zainteresowaniem wypowiedzi Andrzeja Gwiazdy dotyczących złodziejskiej reprywatyzacji lat 90-tych w Polsce realizowaną poprzez plan Balcerowicza oraz rządzących w tym okresie śp. premiera Tadeusza Mazowieckiego, śp. Bronisława Geremka. Zaskoczeniem również były wypowiedzi dotyczące niszczenia gospodarki polski przez ekipy rządowe w czasach III RP, które doprowadziły gospodarkę przemysłową z czołówki światowej na początku lat 90-tych o kilkadziesiąt miejsc niżej w światowych rankingach. Działania te były w interesie bogatych Państw, które bały się dynamicznego rozwoju polskiego przemysłu i myśli technicznej polskich inżynierów. Na całe szczęście według Andrzeja Gwiazdy i jego małżonki obecny rząd stawia ponownie na rozwój polskiego przemysłu i odbudowę kształcenia nowych elit w narodzie. Tylko silna i niezależna Polska jest partnerem dla bogatych krajów. Wiele innych ciekawych myśli przedstawił zarówno Pan Andrzej Gwiazda jak i jego małżonka Anna, które z zainteresowaniem słuchało grono młodzieży oraz osób starszych, którzy pamiętali jeszcze tamte czasy.

Po przerwie głos zabrał Pan Jacek Marczak w imieniu Posła PiS Jana Kiliana, który także patronował temu wydarzeniu. Wytłumaczył on nieobecność Posła z powodu obowiązków służbowych w Sejmie RP.

W drugiej części uczestnicy zadawali pytania na które wyczerpująco i ciekawie odpowiadali zaproszeni goście.

Trzeba przyznać, że lekcja historii widziana z innej strony przygotowana przez organizatorów była przednia. Po jej zakończeniu sala długo nie mogła opustoszeć a rozmowy indywidualne, zdjęcia i autografy od zaproszonych gości nie miały końca.

Spotkanie z prawdziwymi opozycjonistami z lat 70-tych i 80-tych i ich opowieści o ówczesnej walce z rządzącymi pokazało jak wielcy byli to ludzie, którzy narażali swoje życie i zdrowie siedząc wielokrotnie w więzieniach walcząc o przyszłość i los ojczyzny. Na ich tle wrzaski i wygłupy w demokratycznym Państwie obecnej TOTALNEJ OPOZYCJI przypomina zabawę dzieci w piaskownicy, których z boku pilnują rodzice by nie pozabijali się sami własnymi łopatkami…. Z całą pewnością za kilkadziesiąt lat w Kinie Sokół nie będzie pełnej Sali na spotkaniu z przedstawicielami obecnej TOTALNEJ OPOZYCJI, którzy chcieliby opowiadać młodzieży o swojej walce z lat 2015 – …….. z rządami całej Zjednoczonej Prawicy…

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

art

Wielkie oszczędności bez wychodzenia z domu! – tego jeszcze nie było

Wielu z nas nie w obecnym zabieganym świecie, nie ma czasu aby wyszukać odpowiednią ofertę ...