Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Jak zachować się w czasie upałów by sobie nie zaszkodzić? Podpowiadamy
upaly_II

Jak zachować się w czasie upałów by sobie nie zaszkodzić? Podpowiadamy

Trwający tydzień jest naprawdę gorący a temperatury mogą jeszcze wzrosnąć. Termometry pokazują bowiem liczby zawrotne. Dla mających akurat urlop to doskonała okazja by wyjechać nad wodę, ale zarówno urlopowicze jak i ludzie pracujący, powinni mieć w czasie upałów szczególnie na względzie bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Podpowiadamy, jak zachować się w czasie upałów.

Zbyt intensywny wysiłek w czasie upału, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny w postaci oparzenia słonecznego lub przegrzania.

Aby tego uniknąć należy stosować się do kilku podstawowych wytycznych, które pomogą nam zadbać o zdrowie.

Ogranicz przebywanie na słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni, dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób starszych. Nawet zapaleni plażowicze nie powinni być niezadowoleni – sami przecież dobrze wiemy, że przy temperaturze 30 stopni owszem, z chęcią przebywamy na plaży, ale przez 3,4 góra 5 godzin. To w zupełności wystarczy (oczywiście przy odpowiednim zabezpieczeniu).

Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki, regularnie pij duże ilości płynów.

Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie, oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinni skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.

Ubieraj się w luźne rzeczy zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry

Lekka odzież, o jasnych kolorach, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała (w tym miejscu rozwiązuje się właśnie „tajemnica” białych koszul noszonych przez podróżników w filmowych dżunglach. Co nie zmienia faktu, że dalej nie wiadomo czemu są one nieskazitelnie białe).

Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

Pozwól swojemu organizmowi przystosować się do wysokich temperatur w ciągu pierwszych 2-ch 3-ch dni fali upałów – to znaczy nie wychodź już pierwszego dnia na cały dzień na dwór ani nie planuj kilkugodzinnego pobytu na plaży.

Chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z szerokim rondem (takie kapelusze prócz tego, że świetnie chronią przed szkodliwymi promieniami słonecznymi mogą stanowić ciekawy dodatek do stroju, co z pewnością cieszy szczególnie panie).

Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Używaj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku ochrony.

Unikaj gwałtownych zmian temperatury. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować wystąpienie efektu hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi.

Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. Zażywaj dużo wypoczynku, aby umożliwić działanie naturalnego systemu chłodzenia twego organizmu.

Dowiedz się jak czuję się osoba samotna lub chora mieszkająca w Twoim sąsiedztwie. Zachęć je do jedzenia i picia, pamiętaj o bezpiecznej kąpieli, nie skacz na głowę do zbiorników wodnych, pamiętaj o stopniowym schłodzeniu ciała przed pływaniem.

W przypadku stwierdzenia oparzeń lub innych dolegliwości nie wahaj się skontaktować się z lekarzem.

Komentarze

comments

Zobacz również

starogard gdański usłyszał zarzuty za posiadanie blisko 1,5 kg.narkotyków,1

Usłyszał zarzuty za posiadanie blisko 1,5 kg narkotyków

Starogardzcy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który posiadał w mieszkaniu narkotyki. W wyniku przeszukania policjanci zabezpieczyli blisko ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

http://www.abiprint.pl/