Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / Jak samemu zrobić mydło? To bardzo proste!
soap-2333412_960_720

Jak samemu zrobić mydło? To bardzo proste!

Mydło, które kupujemy w sklepie, zazwyczaj jest bardzo chemiczne, pozostawia osad na brodziku, wysusza skórę. Nawet jeżeli zainwestujemy trochę więcej, to ilość odżywczych, naturalnych składników nie będzie tak bogata, jak w tym wykonanym ręcznie w swojej manufakturze domowej. W tym artykule przeczytasz o tym, jak zrobić swoje mydło i jakich najlepiej użyć składników.

Z czego robi się mydło?

Najprościej mówiąc, mydło robi się z ługu, czyli wodorotlenku sodu wymieszanego z wodą oraz dodatków. Jeśli chodzi o dodatki, to tutaj możemy szaleć do woli. Dodatkiem a właściwe rzeczą niezbędną na pewno jest oliwa. Elementy, które dodajemy lub nie to np. olejki zapachowe, piasek peelingujący, barwniki, witaminy, suszone kwiaty, glinki.

Przykładowy najprostszy przepis:

0,5 l oliwy z oliwek

63 g. wodorotlenku sodu – NaOH

190 ml. zimnej wody destylowanej

Przygotowanie:

Najpierw mieszamy wodę z sodą kaustyczną w naczyniu nierdzewnym, najlepiej szklanym. Musimy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie, że soda jest silnie żrąca, więc bez rękawiczek nie zabieramy się do pracy. Druga zasada: najpierw wlewamy do naczynia wodę, jako drugą wsypujemy sodę kaustyczną! Wodę z sodą mieszamy drewnianą łyżką, aż się rozpuści. W wyniku tej mieszanki chemicznej woda stanie się gorąca! Czekamy, aż ostygnie do około 40 stopni.

W garnku nierdzewnym podgrzewamy oliwę również do około 40 stopni.

Ług wlewamy do podgrzanej oliwy i blendujemy, aż powstanie budyniowa masa.

Masę przelewamy do formy i owijamy folią na 24h, pozostawiamy w ciepłym miejscu. Po tym czasie mydło można kroić na mniejsze kawałki, najlepiej ciepłym nożem.

Mydło można używać dopiero po minimum 4 tygodniach! Soda kaustyczna ma bardzo wysokie pH, które mogłoby bardzo podrażnić skórę, dlatego mydło musi odstać minimum 4 tygodnie, aż pH się zmniejszy.

Oczywiście można skorzystać również z gotowej bazy mydła i poszerzyć skład o dodatki. Bazę możemy kupić w różnych sklepach internetowych.

W miarę jak będziemy nabierać wprawy w produkcji mydła, można poszerzać właściwości mydła o następne dodatki. Mogą to być witaminy, olejki eteryczne, sole zdrowotne, drożdże kosmetyczne, węgiel aktywny, glinka, peeling, pigmenty, miód, wosk pszczeli.

Wiele produktów znajdziemy m.in. na stronie: https://www.ecoflores.eu/

Dobranie odpowiednich proporcji produktów, które użyjemy, nie może być przypadkowe. Od proporcji zależy m.in. twardość mydła, to czy nie będzie się kruszyć, pienistość, czyszczenie. Do wyliczania proporcji używa się specjalnego kalkulatora mydlanego, o którym więcej możemy przeczytać na stronie: https://laboratoriummydlane.wordpress.com/2016/10/09/soap-calc-jak-korzystac-z-kalkulatora-mydlanego-krok-po-kroku/

Komentarze

comments

Zobacz również

Starogard Gdański - Policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego 1

Śmiertelny wypadek w zatoce autobusowej

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym zginęła mieszkanka ...