Strona Główna / Finanse / Ile osób w grudniu odwiedza św. Mikołaja?
christmas-2579597_960_720

Ile osób w grudniu odwiedza św. Mikołaja?

Trwają święta, więc nie będziemy Was zamęczać trudnymi ekonomicznymi tematami. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile osób odwiedza św. Mikołaja w grudniu w jego fińskiej miejscowości?

Św. Mikołaj w Boże Narodzenie, by rozdać prezenty, wyrusza z dalekiej północy Finlandii, z góry Korvatunturi. Swoje biuro ma w Rovaniemi. Jak poinformował św. Mikołaj, w tym roku zmienia się charakter listów od najmłodszych. Owszem wciąż proszą oni o jakieś zabawki, ale coraz częściej w listach pojawiają się prośby o szczęście i zdrowie dla swoich rodziców. Wynika to pewnie z obecnego zalatania i pogoni za utrzymaniem godnego życia co jak widać, zauważają już najmłodsi.

Dla Finów święty Mikołaj to „świąteczny kozioł” (Joulupukki). Wszyscy w Finlandii wiedzą, że ten prawdziwy Joulupukki mieszka w fińskiej części Laponii, w północno-wschodniej Finlandii, za kołem podbiegunowym. Jego dom mieści się w środku wysokiej na 486 m góry Korvatunturi, udekorowanej na zboczu formacją skał w kształcie kanału usznego, przez który do środka docierają nawet najcichsze szepty z zewnątrz.

W ukrytym miejscu Joulupukki mieszka razem z żoną (Joulumuori), skrzatami (tontut) oraz reniferami.

Korvatunturi ma kod pocztowy 99999, ale wszystkie kartki trafiają do oficjalnego biura Mikołaja w Rovaniemi, znajdującego się dokładnie na kole polarnym. Od 1985 r., odkąd funkcjonuje biuro, Mikołaj dostał 15 mln listów od dzieci i dorosłych z blisko 200 krajów świata. Oficjalnie Rovaniemi zostało uznane za dom Mikołaja w 2010 r.

Tylko w grudniu Rovaniemi odwiedza blisko 100 tysięcy osób. A Ty byłeś kiedyś w domu św. Mikołaja? Może najwyższa pora by zamiast kolejnej upalnej wycieczki na południe Europy tym razem wybrać się na północ Finlandii?

Red. źródło Puls Biznesu

Komentarze

comments

Zobacz również

luka art 26062018

W latach 2018-2020 najwięcej rodzin utraci dopłaty w kredycie Rodzina na Swoim. Zmniejsz swoje raty i przejdź do innego Bankuǃ

Program Rodzina na Swoim był niezwykle popularny wśród młodych Polaków. Szacuje się, że w latach ...

Remi Dom Seniora