Strona Główna / Finanse / Ile osób w grudniu odwiedza św. Mikołaja?
christmas-2579597_960_720

Ile osób w grudniu odwiedza św. Mikołaja?

Trwają święta, więc nie będziemy Was zamęczać trudnymi ekonomicznymi tematami. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile osób odwiedza św. Mikołaja w grudniu w jego fińskiej miejscowości?

Św. Mikołaj w Boże Narodzenie, by rozdać prezenty, wyrusza z dalekiej północy Finlandii, z góry Korvatunturi. Swoje biuro ma w Rovaniemi. Jak poinformował św. Mikołaj, w tym roku zmienia się charakter listów od najmłodszych. Owszem wciąż proszą oni o jakieś zabawki, ale coraz częściej w listach pojawiają się prośby o szczęście i zdrowie dla swoich rodziców. Wynika to pewnie z obecnego zalatania i pogoni za utrzymaniem godnego życia co jak widać, zauważają już najmłodsi.

Dla Finów święty Mikołaj to „świąteczny kozioł” (Joulupukki). Wszyscy w Finlandii wiedzą, że ten prawdziwy Joulupukki mieszka w fińskiej części Laponii, w północno-wschodniej Finlandii, za kołem podbiegunowym. Jego dom mieści się w środku wysokiej na 486 m góry Korvatunturi, udekorowanej na zboczu formacją skał w kształcie kanału usznego, przez który do środka docierają nawet najcichsze szepty z zewnątrz.

W ukrytym miejscu Joulupukki mieszka razem z żoną (Joulumuori), skrzatami (tontut) oraz reniferami.

Korvatunturi ma kod pocztowy 99999, ale wszystkie kartki trafiają do oficjalnego biura Mikołaja w Rovaniemi, znajdującego się dokładnie na kole polarnym. Od 1985 r., odkąd funkcjonuje biuro, Mikołaj dostał 15 mln listów od dzieci i dorosłych z blisko 200 krajów świata. Oficjalnie Rovaniemi zostało uznane za dom Mikołaja w 2010 r.

Tylko w grudniu Rovaniemi odwiedza blisko 100 tysięcy osób. A Ty byłeś kiedyś w domu św. Mikołaja? Może najwyższa pora by zamiast kolejnej upalnej wycieczki na południe Europy tym razem wybrać się na północ Finlandii?

Red. źródło Puls Biznesu

Komentarze

comments

Zobacz również

IMG_4809 _ kopia

Moc starogardzkich serc

Młodsi i starsi mieszkańcy Starogardu Gdańskiego w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy angażują się od lat. ...

luka