Strona Główna / Slider - Strona Główna / Grupa gdańszczan chce usunięcia pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Jeśli tak, to czy powinniśmy powalczyć o przeniesienie pomnika do Starogardu Gdańskiego?
starogard

Grupa gdańszczan chce usunięcia pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Jeśli tak, to czy powinniśmy powalczyć o przeniesienie pomnika do Starogardu Gdańskiego?

Pod koniec 2018 roku Gazeta Wyborcza przepuściła atak na urodzonego w Starogardzie Gdańskim ks. prałata Henryka Jankowskiego. Zmarły już ś.p. ks. prałat nie ma jak się bronić a poza świadkami reportażu z Gazety Wyborczej sprawa stała się mocno polityczna. Czy jako miasto powinniśmy stanąć w obronie honorowego obywatela naszego miasta i księdza, który wiele w swoim życiu zrobił dobrych spraw w przemianach społecznych naszego kraju?

Piękna karta historii – dlaczego po latach tak mało wspominana i pomijana?

Ks. prałat Henryk Jankowski nigdy nie był księdzem, który był poprawny politycznie i podporządkowywał się ogólnym trendom, tego co chciała panująca władza. Nie dziwi więc fakt, że jego posługa kapłańska wzbudzała duże uznanie wśród walczących o wolną Polską ludzi „Solidarności”. Wielokrotnie gdy wybuchały zamieszki robotników ze Stoczni Gdańskiej wraz z innymi protestującymi przybyłymi z innych części Polski przeciwko oddziałom władzy ludowej ZOMO to właśnie ks. prałat Henryk Jankowski pomagał protestującym ukrywać się w parafii św. Brygidy w Gdańsku. W wolnej Polsce wbrew wielu duchownym również szedł pod prąd i był mocnym przeciwnikiem wejścia Polski do Unii Europejskiej, twierdząc, że Unia Europejska jest spiskiem zawiązanym w celu zniszczenia Polski.

Poza tym chciał np. pogodzenia się Lecha Wałęsy z Andrzejem Gwiazdą. W latach 80-tych wspólnie z ks. Jerzym Popiełuszką organizował wspólne pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę.

baner 2

Od połowy lat 90. regularnie wspierał finansowo dziecięce szpitale i Dom Małego Dziecka im. Janusza Korczaka w Gdańsku. Ponadto pomagał finansowo przy budowie wielu kaplic, kościołów oraz prowadził szeroką działalność charytatywną.

W 2015 roku ks. prałat Henryk Jankowski otrzymał Honorowe Obywatelstwo Starogardu Gdańskiego. Radni Starogardu Gdańskiego swoją decyzję motywowali tym, że ks. Henryk Jankowski wspierał wiele inicjatyw starogardzkich. To dzięki Jego staraniom szpital Św. Jana w Starogardzie swego czasu otrzymał duże ilości leków.

Apolityczna fundacja i reportaż ze strony Gazety Wyborczej

Pod koniec roku 2018 Gazeta Wyborcza, posłanka partii TERAZ Joanna Scheuring- Wielgus i inne środowiska nasiliły mocny atak medialny na zmarłego już ś.p. ks. prałata Henryka Jankowskiego. Sprawa dotyczyła ponownie oskarżeń księdza o rzekome molestowanie seksualne nieletnich. Do sprawy dołączyły wielkie media, w tym TVN.

https://www.tvn24.pl/pomorze,42/gdansk-politycy-chca-usuniecia-pomnika-ksiedza-henryka-jankowskiego,889401.html

http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24228640,sekret-swietej-brygidy-dlaczego-kosciol-pozwalal-ksiedzu-jankowskiemu.html

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24239383,poslanka-apeluje-do-prezydenta-adamowicza-usunac-pomnik-ks.html?disableRedirects=true

Na pierwszy plan wypłynęła również Fundacja „Nie lękajcie się”, która do tej pory reportażu Gazety Wyborczej nie była mocno znana szerszej opinii publicznej. Na stronie głównej fundacji znajdujemy dość zaskakujący tekst, że fundacja jest organizacją apolityczną, nie współpracuje ani nie działa na zlecenie żadnej partii.

fundacja

Tymczasem w zakładce „O nas” wspierającą fundację jest Wanda Nowicka, działaczka feministka, była Posłanka Ruchu Palikota. Fundację wspiera również prof. Jan Hartmann kandydujący w minionych wyborach m.in. z list SLD Lewica Razem, lewicowego projektu Europa Plus, wspomagający Komitet Obrony Demokracji oraz think tank Ruchu Palikota.

Aktywne wsparcie Fundacja uzyskuje również od posłanki partii TERAZ Joanny Scheuring – Wielgus.

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53662,24298386,agata-diduszko-zyglewska-joanna-scheuring-wielgus-fundacja.html?disableRedirects=true

W TVN24 aferę komentowała bez żadnych konkretnych materiałów na ks. prałata Barbara Nowacka, lewicowa działaczka, feministka.

To jak to jest z tą apolitycznością Fundacji „Nie lękajcie się”? Czy na stronach innych fundacji znajdujemy oświadczenia, że nie współpracują z żadną z partii?

W zarządzie Fundacji w KRS znajdujemy również Marka Lisińskiego, dzięki któremu powstał film Kler.

https://www.wprost.pl/zycie/10156147/mial-13-lat-gdy-padl-ofiara-ksiedza-pedofila-bez-niego-kler-by-nie-powstal.html

Owszem sprawa pedofilii w Kościele, tak jak i w innych dziedzinach życia społecznego, istnieje. Jednak czy wypada ponownie atakować ks. prałata Henryka Jankowskiego, który przecież już za życia został uniewinniony przez polski wymiar sprawiedliwości. Pod koniec 2003 sprawa o molestowanie przeciw ks. Henrykowi Jankowskiemu trafiła do sądu w Gdańsku a prokuratura z Elbląga umorzyła postępowanie w grudniu 2004 roku.

Dlaczego wtedy nie wybuchła taka afera na całą Polskę gdy ks. Henryk Jankowski mógł wszystko wytłumaczyć. Każdy z poszkodowanych mógł z nim spotkać się twarzą w twarz na sali rozpraw. Dlaczego nie było lawin zgłoszeń i opowieści poszkodowanych, które wypłynęły na światło dzienne. Istniały już wtedy Gazeta Wyborcza i inne wielkie stacje telewizyjne.

Kolejnym pytaniem jest dlaczego sprawiedliwe sądy i prokuratura sprzed reformy PiS nie potrafiły ukarać ks. Henryka Jankowskiego, który teraz przez wielu jest wyzywany od najgorszych zwyrodnialców.

W ostatnim czasie wielu przeciwników partii PiS walczyło o przywrócenie nazw ulic sprzed ustawy dekomunizacyjnej. Dlaczego możemy jako Polacy przywracać na swoje ulice nazwy zbrodniarzy komunistycznych a mamy z przestrzeni Gdańska pozbyć się pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego na którego prócz słowa nie ma żadnych twardych dowodów…

Ks. Henryk Jankowski jako kontrowersyjny dla każdej władzy (mający swoje niezależne zdanie) w latach 80-tych i po latach 90-tych z pewnością był obserwowany i mocno inwigilowany przez różne służby. Może działacze lewicowych ugrupowań, feministycznych poglądów zastanowią się dlaczego nie ma żadnych twardych dowodów na oskarżenia kierowane wobec ks. prałata? Przecież każdej z władz zależało na skompromitowaniu rzekomo tak zepsutego księdza. A jednak nic prócz słowa póki co nie ma…

Być może narracja medialna i ostatnia duża sympatia Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ku środowisk lewicowych spowoduje podjęcie decyzji o usunięciu pomnika ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Jeśli doszło by do takiej sytuacji to Starogard Gdański powinien powalczyć o przeniesienie pomnika do naszego miasta i zadbać o swojego rodowitego mieszkańca, który ma piękną kartę historii w swoim życiu i krajowych przemian. Warto aby przynajmniej rodzinne miasto zachowało zdrowy rozsądek i z powrotem stanęło po stronie ks. Henryka Jankowskiego, któremu los Starogardu Gdańskiego i Polski zawsze leżał na sercu.

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

Starogard Gdański-Jechał bez pasów i odpowie za przestępstwo drogowe-zdjęcie poglądowe

Jechał bez pasów i odpowie za przestępstwo drogowe

Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca volkswagena, którego zatrzymali do kontroli drogowej policjanci ...