https://dragondeweloper.pl/
Strona Główna / Slider - Strona Główna / Graj legalnie i zgodnie z prawem

Graj legalnie i zgodnie z prawem

Legalne obstawianie oznacza korzystanie z oferty spółek posiadających zezwolenie Ministra Finansów na przyjmowanie zakładów wzajemnych – i tu ważna uwaga: posiadanie licencji np. z Malty lub innego kraju nie uprawnia do działania w Polsce. Jeśli zakłady stawiamy przez Internet, to przedtem warto sprawdzić, czy strona nie została wpisana do rejestru domen zakazanych – figurują w niej portale nielegalnych bukmacherów.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o grach hazardowych obstawiać mogą jedynie osoby pełnoletnie (art. 27 ww. ustawy). Aby nie naruszać prawa należy też podać swoje prawdziwe dane rejestrując się u bukmachera (przesyłając skan dowodu osobistego, numer konta) – na tym w zasadzie kończą się obowiązki gracza. Sporo trudności może przysporzyć odróżnienie autoryzowanych spółek od tych, które działają w szarej strefie. Najważniejsze pytanie – dlaczego właściwie powinno się grać legalnie dla wielu graczy nie jest pytaniem retorycznym, więc warto poszukać na nie odpowiedzi.

Czemu warto obstawiać u licencjonowanych spółek?

Jeśli obiektywnie spojrzy się na korzyści wynikające z korzystania z oferty legalnych bukmacherów, to nie sposób dostrzec, że znacznie przewyższają one wady. Po pierwsze firmy mające autoryzację MF na przyjmowanie zakładów sportowych sponsorują drużyny sportowe, a więc grając u nich de facto wspiera się zawodników, kibiców oraz rozwój polskiego sportu. Dla przykładu Reprezentację Polski wspiera bukmacher, który otrzymał licencję nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12, Legia Warszawy korzysta ze wsparcia spółki o numerze zezwolenia SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565., a Wisła Kraków – buka z licencją nr PS4.6831.9.2016.EQK.

Drugi ważny argument przemawiający za obstawianiem u legalnych bukmacherów wynika z przestrzegania prawa, a ściśle mówiąc – konsekwencji jego łamania przez graczy stawiających zakłady u nieautoryzowanych firm. Narażają się oni nie tylko na karę administracyjną w wysokości 100% uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek (art. 89 ustawy hazardowej), ale także odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego (kks). Na podstawie art. 107 § 2 kks graczowi grozi grzywna w wysokości 120 stawek dziennych (czyli do 3 360 000 zł).

Legalni bukmacherzy płacą podatki w Polsce, a to z nich finansowane są najważniejsze sektory gospodarki (opieka zdrowotna, oświata). Mimo, że wielu graczy zniechęca konieczność zmniejszania wygranej o 12% (tyle wynosi podatek od gier), to można i na to znaleźć antidotum. Niektóre autoryzowane spółki same opłacają całość lub część tej daniny dla fiskusa, dzięki czemu gracze zyskują wyższe wygrane (zwykle zależy to od sumy zakładu, kursu, rodzaju oferty – np. tylko na sporty wirtualne, w jakieś dni). Oferty takie można zleźć u sponsora Lechia Gdańsk lub bukmachera wspierającego Zagłębie Lubin.

Od czego zacząć, chcąc legalne obstawiać?

Szukając w sieci najlepszych valuebetów lub zakładów z handicapem można się natknąć na strony z różnorodną i ciekawą ofertą, ale jeśli adres nie ma zakończenia .pl, to na pewno taki bukmacher nie posiada też polskiej licencji (nielegalne portale zwykle kończą się na .com). Jeśli mamy wątpliwości co do jego legalności można sprawdzić, czy bukmacher został wpisany do rejestru domen zakazanych (hazard.mf.gov.pl) – MF umieszcza tam portale bukmacherów działających bez zezwolenia. Najbezpieczniej obstawiać u kogoś z oficjalnej listy autoryzowanych spółek organizujących zakłady sportowe przez Internet, dostępnej pod adresem: http://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet albo u naziemnych buków: https://www.podatki.gov.pl/inne-podatki/gry-hazardowe/zaklady-wzajemne/.

Gracze obstawiający u legalnych bukmacherów powinni stosować się do ich regulaminu.

  • Legalni bukmacherzy działający na podstawie zezwolenia wydanego przez MF sponsorują drużyny sportowe .
  • Za obstawianie u nieautoryzowanych spółek przyjmujących zakłady wzajemne grozi grzywna do 3 360 000 zł .

Źródło:

  1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz, Warszawa 2018
  2. www.legalsport.pl/rankingi/ranking-legalnych-bukmacherow/

„Materiał informacyjny”

Komentarze

comments

Zobacz również

fire-and-water-2354583_1920

Czy PPK to dobry program emerytalny dla Polaków? … Od lewego do prawego

W naszym comiesięcznym cyklu „od lewego do prawego” tradycyjnie zadajemy pytania lokalnym politykom z różnej ...