Strona Główna / Aktualności / Polska i Świat / E-recepty – kiedy w Starogardzie Gdańskim?
computer-1149148_960_720

E-recepty – kiedy w Starogardzie Gdańskim?

Sejm przyjął projekt ustawy o wprowadzeniu e-recept. Program póki co będzie od kwietnia pilotażowo działał w Skierniewicach i Siedlcach. Kiedy pozostałe miasta również będą korzystały z tej nowoczesnej formy?

Jak ma działać e-recepta?

Pacjent na wizycie w gabinecie lekarskim otrzyma kod dostępu wraz z nr PESEL, następnie odbierze leki w aptece. Pacjenci będą mogli przedłużać recepty bez konieczności kolejnej wizyty u lekarza.

Rozwiązanie jest nowoczesne, ale czy dobre?

Wielu lekarzy zwraca uwagę, że ustawa zaczęła obowiązywać zbyt szybko. Jak podaje RadioZet

„(…)z nauką nowych programów mogą mieć lekarze w wieku emerytalnym, których jest około 30 procent.”

Niepokój lekarzy budzi również sprzęt z którego będą korzystać. Nie wszyscy lekarze współpracujący z NFZ posiadają w pełni sprawne komputery i szybki Internet, a to może być dużym utrudnieniem przy wydawaniu recepty.

Z kolei farmaceuci uważają, że e-recepty bardzo zminimalizują ryzyko błędów, przy sprzedaży leków. Obecnie bardzo często dochodzi do pomyłki przy wydawaniu leku w aptece, gdyż farmaceuta nie zawsze właściwie odczyta nazwę leku napisaną ręcznie przez lekarza. Weryfikacja jego nazwy z kolei znowu zajmuje czas… gdy nazwa będzie napisana komputerowym drukiem, ryzyko pomyłki będzie bardzo znikome.

Kiedy?

Od kwietnia program pilotażowo będzie prowadzony w Siedlcach i Skierniewicach przez 2 lata, co pozwoli na wyeliminowanie napotkanych błędów. Dopiero przetestowany i udoskonalony system zostanie wdrożony w całej Polsce, planowo w 2020 roku.

W tym okresie, czyli przez 2 lata lekarze wciąż będą wypisywać recepty w tradycyjny sposób.

Komentarze

comments

Zobacz również

ffoto013

XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP i XV Powiatowe Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego OSP Powiatu Starogardzkiego

15 czerwca 2019 r. w Kaliskach odbyły się XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarniczych ...