Strona Główna / Finanse / Czy jako przedsiębiorca odebrałeś list od ZUS z informacją o zmianie konta, do opłacania składek? Jeśli nie, to możesz stracić prawo do świadczeń zdrowotnych!
zus

Czy jako przedsiębiorca odebrałeś list od ZUS z informacją o zmianie konta, do opłacania składek? Jeśli nie, to możesz stracić prawo do świadczeń zdrowotnych!

Od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorcy będą dokonywać wpłaty na nowe konto w ZUS. Zmiana wynika z tego, że system został uproszczony. Od nowego roku przedsiębiorcy będą całość wpłacać na jedno konto, a nie tak jak dotychczas, na cztery. Okazuje się, że jeszcze około 200 000 aktywnych przedsiębiorców nie odebrało listu od ZUS z informacją o zmianie konta. Czym może skutkować wpłacanie składek na niewłaściwe konto?

Od stycznia 2018 roku ZUS sam rozdzieli kwotę na poszczególne składniki. Bez nowego numeru konta przedsiębiorca nie będzie mógł opłacić składek. Wysyłanie ich na stary adres spowoduje, że będą odrzucane przez system.

Jeśli wpłata zostanie źle zaadresowana, wypadną z ubezpieczenia chorobowego i na kwartał stracą prawo do zasiłku w czasie zwolnienia lekarskiego. W najgorszej sytuacji mogą być kobiety w ciąży, które w ten sposób mogą stracić prawo do rocznego zasiłku macierzyńskiego.

Zmiana ma również duże znaczenie dla dłużników ZUS. Ich spóźnienie w spłacie kolejnej raty zadłużenia może doprowadzić do zerwania umowy o rozłożeniu długu na raty i obowiązek natychmiastowej spłaty całego zadłużenia.

Niepokojący jest fakt, że aż przeszło 700 tys. listów nie zostało odebranych, z czego ponad 200 tys. było skierowanych do aktywnie działających przedsiębiorców.

ZUS ponownie wyśle listy informacyjne, jednak nie ma pewności, że zostaną one odebrane przez przedsiębiorców. Jeżeli adres twojej siedziby uległ zmianie, to niezwłocznie powiadom o tym ZUS! Być może bardzo ważna korespondencja dociera na zły adres.

Komentarze

comments

Zobacz również

luka art 26062018

W latach 2018-2020 najwięcej rodzin utraci dopłaty w kredycie Rodzina na Swoim. Zmniejsz swoje raty i przejdź do innego Bankuǃ

Program Rodzina na Swoim był niezwykle popularny wśród młodych Polaków. Szacuje się, że w latach ...