http://www.abiprint.pl/
Strona Główna / Finanse / Bank PEKAO SA celnie odpowiada na medialny szum odnośnie ewentualnego finansowania wieżowców w Warszawie (taśmy Kaczyńskiego)
zz

Bank PEKAO SA celnie odpowiada na medialny szum odnośnie ewentualnego finansowania wieżowców w Warszawie (taśmy Kaczyńskiego)

Miniony tydzień i wyciek tzw. taśm Kaczyńskiego przez Gazetę Wyborczą spowodował sporo problemów nie tylko dla polityków partii rządzącej, ale też dla komercyjnego banku w którym Skarb Państwa posiada zaledwie 1/3 udziałów, reszta jest w rękach prywatnych.

Bank PEKAO SA celnie odpiera medialne ataki i przedstawia konkretne FAKTY

Po bardzo nośnych medialnych publikacjach odnośnie do ewentualnego finansowania budowy 2 wieżowców w Warszawie przez Bank PEKAO SA odniósł się sam bank, by oddzielić polityczne fantazje od bankowych rynkowych faktów. W oświadczeniu wydanym przez Bank możemy przeczytać następujące informacje :

„Zgodnie z polityką kredytową Banku Pekao, udzielenie jakiegokolwiek kredytu uzależnione jest od pozytywnego badania stanu prawnego nieruchomości i inwestycji, a następnie zawarcia bardzo szczegółowej umowy kredytowej. Udział w kredytowaniu prac przygotowawczych nie oznacza automatycznie zgody na udzielenie kredytu na finalną inwestycję – zaznaczył Bank PEKAO SA

baner 004

Bank podał, że ze względu na obowiązująca tajemnicę bankową nie może przedstawić szczegółów przygotowywanych transakcji. Podkreślił, że oświadczenie opiera się wyłącznie na analizie dokumentów, które znalazły się w obiegu publicznym.

„Banki, podpisując term sheet (warunki wstępne udzielenia kredytu, wymagające pozytywnego due diligence) na prace przygotowawcze, zazwyczaj rezerwują sobie udział w inwestycji ostatecznej. Jest to częste działanie banków, dzięki któremu mogą zapewnić sobie udział, a tym samym zyski, w finansowaniu inwestycji docelowej. Udział w kredytowaniu prac przygotowawczych nie oznacza jednak automatycznie zgody na udzielenie kredytu na finalną inwestycję, bądź też 100% w niej udziału. W przypadku transakcji o dużej skali, standardem jest, że prezesi zarządów banków spotykają się z inwestorami i biorą udział w omawianiu takich przedsięwzięć” – dodano

W oświadczeniu bank podkreślił także, że uczestniczy w bardzo wielu przedsięwzięciach zmierzających do realizacji budowlanych inwestycji.

Co warte podkreślenia Bank oświadczył, że jest bankiem w pełni komercyjnym. Publikowanie informacji nieprawdziwych na temat jego działania w tej sprawie uderza w cały akcjonariat banku, który – według wiedzy banku – w ponad dwóch trzecich jest całkowicie prywatny i nie związany ze Skarbem Państwa. Przestawione wyjaśnienia powinny zakończyć spekulacje na temat działań banku w tej sprawie i wskazać, że bank Pekao S.A. działał tutaj jak każdy inny bank komercyjny” – podsumowano.

Jak więc widzimy fakty są zdecydowanie inne od wielu materiałów prasowych jakie mogliśmy przeczytać w ubiegłym tygodniu. Dlatego warto by zawsze przy medialnym szumie wnikliwie poczekać na zdanie i opinie wszystkich stron. Oświadczenie PEKAO SA daje zupełnie nowy obraz na tą sprawę.

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

fire-and-water-2354583_1920

Czy PPK to dobry program emerytalny dla Polaków? … Od lewego do prawego

W naszym comiesięcznym cyklu „od lewego do prawego” tradycyjnie zadajemy pytania lokalnym politykom z różnej ...