Strona Główna / Finanse / Bank będzie musiał się wytłumaczyć dlaczego odmówił przyznania kredytu – To rewolucjaǃ
computer-3164713_960_720

Bank będzie musiał się wytłumaczyć dlaczego odmówił przyznania kredytu – To rewolucjaǃ

Wielu z nas spotkało się niestety z odmową przyznania kredytu przez Bank czy firmę pożyczkową. Do tej pory trudno było nam jednak uzyskać informacje o tym jaki był powód odmowy. Banki często ukrywały faktyczne powody, teraz ma to się zmienić.

To rewolucja na rynku finansowym

Zmiany w przepisach weszły w życie od minionej soboty. Do takiego rodzaju działań zostały zobligowane Banki i firmy pożyczkowe.

Teraz klient ma prawo uzyskać tłumaczeń Banku z jakiego powodu jego wniosek został odrzucony. Mogą to być odmowy z tytuły np. zbyt dużych limitów na karcie kredytowej, zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia czy nieopłacone rachunki za prąd czy gaz.

baner 004

Wszystko to jest efektem zmian m.in. w Prawie bankowym wprowadzonych przez wchodzącą właśnie w życie ustawę wdrażającą RODO (przepisy o ochronie danych osobowych) do poszczególnych ustaw.

Zgodnie z nowymi przepisami banki i instytucje pożyczkowe muszą wskazać, jakie konkretnie informacje o sytuacji zawodowej, finansowej czy rodzinnej klienta zaważyły na negatywnej ocenie. W przypadku banków z prawa do wyjaśnienia możemy skorzystać także w przypadku decyzji pozytywnej, np. jeśli chcemy dowiedzieć się, dlaczego bank oferuje nam kredyt na takich a nie innych warunkach.

Nowa sytuacja to spore ułatwienie dla klientów. Dzięki temu, że klient pozna powody odmowy udzielenia kredytu będzie wiedział czy Bank podjął decyzję w oparciu o dobre dane. Może przecież dojść do sytuacji, że jakaś baza dłużników nie zaktualizowała tego, że już dawno nasze zobowiązanie uregulowaliśmy. Da to możliwość odwołania i dialogu z Bankiem w celu zmiany jego decyzji na pozytywną.

Red.

Komentarze

comments

Zobacz również

starogard gdański usłyszał zarzuty za posiadanie blisko 1,5 kg.narkotyków,1

Usłyszał zarzuty za posiadanie blisko 1,5 kg narkotyków

Starogardzcy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który posiadał w mieszkaniu narkotyki. W wyniku przeszukania policjanci zabezpieczyli blisko ...

Remi Dom Seniora