Strona Główna / Slider - Strona Główna / Andrzej Gwiazda legenda „Solidarności” BEZ SKAZY odwiedzi Starogard Gdański już w środę
Bez nazwy-1

Andrzej Gwiazda legenda „Solidarności” BEZ SKAZY odwiedzi Starogard Gdański już w środę

Już w najbliższą środę w Starogardzie Gdańskim w Kinie Sokół od godziny 18:00 dzięki Klubowi Gazety Polskiej mieszkańcy naszego miasta będą mieli przyjemność osobiście poznać Andrzeja Gwiazdę, bohatera ruchu „Solidarność”, którego legenda i autorytet nie uległ zniszczeniu mimo upływu lat w przeciwieństwie do innych tzw. „ikon” tego ruchu.

Spotkanie odbędzie się 22 listopada (środa) o godzinie 18:00 w Kinie Sokół. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Od Solidarności do teraźniejszości”.

Ruch „Solidarność” wywarł olbrzymi wpływ nie tylko na Polskę, ale na cały blok Europy Wschodniej. Teraz gdy widzimy, jak rośnie w siłę rola i znaczenie Europy Wschodniej oraz przede wszystkim krajów Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej dostrzegamy, jak wielkie przemiany zapoczątkował ruch oddolny Polaków w sierpniowe dni 1980 roku w Państwie zwanym POLSKA RZECZPOSPOLITA LUDOWA.

Sukces tamtej historycznej wygranej po latach niektóre postacie rozmieniają na drobne. Legendy, które kiedyś uznawane były za bohaterów, dziś szargają dobre imię tamtego ruchu, co widać po zachowaniu np. Lecha Wałęsy, który jak ognia unika pytań o agenta „Bolka” czy wielu polityków nurtu liberalnego na czele z Donaldem Tuskiem, którzy kiedyś podpinali się pod działania Solidarności, a dziś stoją w jednym rzędzie z krajami Zachodu, atakując dobre imię Polski…

Na tym tle zupełnie inny obraz widzimy i dostrzegamy w legendzie takiej, jaką jest po dzień dzisiejszy Andrzej Gwiazda, jego żona czy śp. Anna Walentynowicz. To dzięki takim idealistom jak Oni Ruch Solidarność przyciągał do siebie ludzi walczących o idee, wartości, a nie o przyszłe stołki polityczne, a już tym bardziej chęci dogadania się z komunistyczną władzą.

Andrzej Gwiazda był działaczem opozycji w okresie PRL, współtwórcą Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”.

Życiorys

Urodził się w Pińczowie. Jego ojciec Stanisław był marynarzem (mechanikiem) we Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej. Wiosną 1939 rodzina Gwiazdów przeniosła się do Pińska. Po wybuchu II wojny światowej jego ojciec trafił do oflagu, w niewoli przebywał do końca wojny. Andrzej Gwiazda wraz z matką i babką w 1940 zostali wywiezieni, trafili do kołchozu w północnym Kazachstanie.

W 1953 rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej, skąd po dwóch latach został relegowany, a następnie powołany do wojska. W 1956 został zwolniony ze służby wojskowej i z powrotem przyjęty na uczelnię. Studia na kierunku elektronika ukończył w 1966, pozostając na uczelni do 1973 na stanowisku asystenta w Instytucie Cybernetyki Politechniki Gdańskiej. W 1967 wstąpił do Klubu Wysokogórskiego.

Działalność opozycyjna w PRL

Brał udział w wydarzeniach marcowych w 1968, jak również w grudniowych w 1970. W 1976 wspólnie z żoną napisał list do Sejmu PRL zawierający wyrazy poparcia dla postulatów głoszonych przez Komitet Obrony Robotników. Wkrótce otrzymali zakaz opuszczania granic PRL, zaczęli też być inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

W 1978 znalazł się wśród założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Redagował wówczas biuletyn WZZ „Robotnik Wybrzeża”, zajmował się również drukiem i kolportażem innych wydawnictw drugiego obiegu. Od tego roku do 1980 około dziesięciu razy był zatrzymywany przez funkcjonariuszy SB.

Po wybuchu strajku w sierpniu 1980 został członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Współtworzył NSZZ „Solidarność”, 17 września 1980, w dniu powołania związku, został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego związku jako jeden z dwóch zastępców Lecha Wałęsy. Uczestniczył w negocjacjach ze stroną rządową w sprawie trzech postulatów MKS: zniesienia cenzury, zalegalizowania niezależnych związków zawodowych oraz uwolnienia więźniów politycznych. Zajmował następnie stanowiska wiceprzewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, Krajowej Komisji Porozumiewawczej i Komisji Krajowej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany 13 grudnia 1981 i internowany w Strzebielinku. Wkrótce przeniesiono go do aresztu śledczego w Białołęce, a we wrześniu 1982 (po wizycie przedstawicieli Międzynarodowego Czerwonego Krzyża) do jednego z ośrodków dla internowanych. 22 grudnia 1982 aresztowano go (wraz z 10 innymi internowanymi) i oskarżono o „próbę obalenia ustroju siłą”. Zwolnienie uzyskał 22 lipca 1984 na mocy amnestii.

16 grudnia 1984 został ponownie aresztowany, gdy wdał się w szarpaninę z funkcjonariuszami ZOMO, a następnie skazany na karę 5 miesięcy aresztu. Był osadzony najpierw w Gdańsku, później w Zabrzu, zwolniono go 15 maja 1985.

W latach 1986–1989 należał do liderów Grupy Roboczej Komisji Krajowej „Solidarności”, która sprzeciwiała się rozmowom z władzami PRL prowadzonymi pod przewodnictwem Lecha Wałęsy. Nie brał udziału w tworzeniu Komitetu Obywatelskiego ani obradach Okrągłego Stołu. Należy do głównych oponentów Lecha Wałęsy, którego uznaje za zdrajcę „ideałów sierpniowych” i agenta SB. Podjął następnie działalność w Solidarności 80.

Po wielu latach wskutek nowej władzy, jaka obecnie jest w Polsce, wreszcie wielu Polaków poznaje prawdę o latach wielkiej Solidarności. Andrzej Gwiazda, mimo olbrzymiego potencjału politycznego, w III RP nie brał aktywnego udziału w życiu politycznym i nie skorzystał z transformacji ustrojowej jak wielu z tych, którzy brali udział przy rozmowach przy „Okrągłym Stole”. Po latach widzimy, jak ta źle przeprowadzona transformacja ustrojowe wyrządziła krzywdy zwykłym Polakom i kto na niej przede wszystkim skorzystał. Warto więc będzie wybrać się w środę na spotkanie z tym, który jako jeden z najważniejszych postaci „Solidarności” sprzeciwiał się temu, by pójść na rozmowy z coraz to już słabszą władzą, jaka panowała w Polsce pod koniec lat 80-tych. Jak ocenia te minione ponad 25 lat Wolnej Polski? Jak ocenia ruch minionej Solidarności, kogo ocenia dobrze a kogo i dlaczego uważa za szkodnika tamtych przemian społecznych w Polsce.

JESZCZE RAZ ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z ŻYJĄCĄ LEGENDĄ ‘SOLIDARNOŚCI”. Kto wie lub pamięta, że to właśnie Andrzej Gwiazda w czasie gdy Lech Wałęsa chciał już podpisywać wynegocjowane porozumienia SIERPNIOWE z wicepremierem Mieczysławem Jagielskim, powiedział: „chwileczkę, ale chyba nie mamy zapisanych gwarancji ZWOLNIENIA WIĘŻNIÓW POLITYCZNYCH, podpiszemy porozumienie, gdy na piśmie otrzymamy gwarancję ZWOLNIENIA WSZYSTKICH WIĘŻNIÓW POLITYCZNYCH” i tak się stało.

TAKIEGO SPOTKANIA Z TAK WIELKĄ POSTACIĄ NIE WOLNO OPUŚCIĆ KAWALER ORDERU ORŁA BIAŁEGO / nadano 3 maja 2006 r. /

23167874_1531446843560827_5451583570465291111_n

Red. Źródło życiorys : wikipedia

Komentarze

comments

Zobacz również

Bez nazwy-1

Już w sobotę charytatywny turniej tenisa dla Amelki

W najbliższą sobotę, 15 grudnia, odbędzie się turniej tenisa połączony z akcją charytatywną. Sam udział ...