Strona Główna / Gniew / Adam Ferency i Maja Jaszewska w Gniewie
Plakat Ferency-Jaszewska

Adam Ferency i Maja Jaszewska w Gniewie

Uszczypliwy, zgryźliwy, daleki od chęci przypodobania się komukolwiek, zwłaszcza w kwestii osobistych poglądów na świat i kondycję człowieka… Taki właśnie jest Adam Ferency — aktor polskiej sceny i filmu. W piątek, 14 grudnia artysta przyjedzie do Gniewu, aby wraz z pisarką Mają Jaszewską opowiedzieć o ich wspólnej książce „Nie i Tak”.

Adam Ferency to jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiej sceny i filmu. Jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 1976 roku. W tym samym czasie zadebiutował również przed kamerami rolą w jednym z odcinków serialu „07 zgłoś się”. Przez wiele lat występował na deskach warszawskich teatrów Na Woli i Współczesnego. Od 1994 roku jest aktorem Teatru Dramatycznego. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd powierzano mu odtwarzanie podobnych kreacji. Najczęściej są to policjanci, kryminaliści czy pracownicy UB.

baner 004

Maja Jaszewska to autorka wielu artykułów i wywiadów publikowanych w prasie i czasopismach (np. „Tygodnik Powszechny”, ”Zwierciadło”, „Twój Styl”, „Elle”, „Wysokie Obcasy”, „Polityka). Wydała już 5 książek, z czego ostatnia nosi tytuł „Gwiazdeczka”.

„Nie i Tak Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską” to wywiad niestandardowy. Próżno szukać tu anegdot teatralnych, plotek z prywatnego życia aktorów czy reżyserów. Są za to dywagacje na temat podróży w przeszłość, opowieści o mandolinie i o szkole teatralnej, w której Ferency przestał uczyć, kiedy zdał sobie sprawę, że każdy aktor powinien samodzielnie wypracować własną technikę. Rozmowy dotyczą literatury, przyjaźni, kuchni, wolności, kontaktów z bezpieką i… słów zakłamujących rzeczywistość. To prawdziwa uczta intelektualna, bez blichtru i udawania. Sporo w niej gorzkich słów, sporo także przenikliwych uwag o naszej rzeczywistości, przeszłości i przyszłości. Adam Ferency opowiada także o swoich najważniejszych rolach, o nastawieniu do nich i do życia, o lękach, zachwytach i rozczarowaniach. Ta książka daje do myślenia i pozwala inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Nie tylko tą teatralną czy filmową.

Już dziś serdecznie zapraszamy do kościoła św. Mikołaja w Gniewie (ul. Kursikowskiego 8) w piątek 14 grudnia o godz. 18.30. Wstęp wolny!

Komentarze

comments

Zobacz również

Starogard Gdański-Jechał bez pasów i odpowie za przestępstwo drogowe-zdjęcie poglądowe

Jechał bez pasów i odpowie za przestępstwo drogowe

Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca volkswagena, którego zatrzymali do kontroli drogowej policjanci ...