Remi Dom Seniora
Strona Główna / Gniew / 100 rocznica powstania Republiki Gniewskiej, wybory miss i koncert
100 LAT REPUBLIKI GNIEWSKIEJ (1)

100 rocznica powstania Republiki Gniewskiej, wybory miss i koncert

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie wraz z Urzędem Miasta i Gminy w Gniewie serdecznie zapraszają na uroczystość uczczenia 100 rocznicy powstania Republiki Gniewskiej. W sobotę, 6 lipca będzie można m.in. wziąć udział w grze miejskiej, obejrzeć nową wystawę plenerową poświęconą Republice, wspólnie odsłonić kamień upamiętniający ten czas w historii miasta czy wysłuchać prelekcji historycznej. Najpierw jednak w piątek zapraszamy na koncert, a w sobotę na wybory Bursztynowej Miss i grę „Odkryj najmniejsze państwo świata”.

Weekend w Stacji Mikrostyk

W najbliższy weekend Stację Mikrostyk opanuje Maciej „Ślimak” Starosta, perkusista zespołu Acid Drinkers, który dla zainteresowanych grą na perkusji, w sobotę, 6 lipca w salce muzycznej poprowadzi indywidualne warsztaty bębniarskie. Poprzedzi je piątkowy recital basowo-perkusyjny, w wykonaniu Ślimaka i Ani Brachaczek, na który zapraszamy do stacji na godz. 19.00. W sobotę natomiast, 6 lipca Stacja zaprasza na taneczne popołudnie. Start od godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy! Szczegóły na: www.stacja.mikrostyk.pl.

Odkryj najmniejsze państwo świata

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie tajemnice kryją szyfry, jak odróżnić rozmaryn od majeranku, kim był Klemens Tetzlaff i dlaczego gniewianie pisali list do prezydenta Stanów Zjednoczonych weź udział w grze miejskiej „Odkryj najmniejsze państwo świata”. Początek gry w sobotę 6 lipca o godz. 14.00 przy Centrum Aktywnych Gniew (Plac Grunwaldzki 45).

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Gminy Gniew,a organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku.

Bursztynowa Biss Lata 2019 na rynku w Gniewie

Już w najbliższą sobotę, 6 lipca, rynek w Gniewie opanują modelki, startujące w ogólnopolskich wyborach Bursztynowej Miss Lata 2019. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Andreo e Karina Alb Bano e Romina Power Cover. Serdecznie zapraszamy na godz. 18.00.

100 rocznica powstania Republiki Gniewskiej

Rok 2019 został w gminie Gniew ogłoszony Rokiem Republiki Gniewskiej. Tym samym samorządowcy chcą przypomnieć unikatowe w skali kraju wydarzenie z przeszłości jakim było funkcjonowanie między lipcem 1919 r. a 27 stycznia 1920 r. właśnie Republiki Gniewskiej. Republika miała swoją władzę ustawodawczą i wykonawczą oraz oddziały paramilitarne strzegące interesu zamieszkujących te tereny Polaków.

Republika zaistniała dzięki wyjątkowemu splotowi okoliczności i stała się oazą wolności. Rządzili w niej Polacy. Ponadto dzięki niej powstał zalążek polskiej kultury i edukacji. Okres funkcjonowania Republiki to czas między lipcem 1919 r. a 27 stycznia 1920 roku.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie wraz z Urzędem Miasta i Gminy w Gniewie serdecznie zapraszają na uroczystość uczczenia 100 rocznicy powstania Republiki Gniewskiej. Zapraszamy w sobotę, 6 lipca na nową wystawę plenerową poświęconą Republice, wspólnie odsłonięcie kamienia upamiętniającego ten czas w historii miasta i wysłuchać prelekcji historycznej. Start godz. 15.00.

Komentarze

comments

Zobacz również

starogard gdański usłyszał zarzuty za posiadanie blisko 1,5 kg.narkotyków,1

Usłyszał zarzuty za posiadanie blisko 1,5 kg narkotyków

Starogardzcy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który posiadał w mieszkaniu narkotyki. W wyniku przeszukania policjanci zabezpieczyli blisko ...